| sunttoteu a întrebat:

mi-a venit lichidul preseminal cand ma excitam cu piretena. m-am spalat la penis de doua ori cu apa si sapun (cu mainile goale) si dupa aceea inca o data doar pe maini, tot cu apa si sapun. dupa i-am introdus putin degetul... exista vreun risc? au murit spermatozoizii in contact cu apa si sapunul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sperma este eliminata din uretra in momentul primei urinari. Urina este nociva pentru ei si omoara spermatozoizii. Bineinteles ca mor in contact cu apa si sapunul, dar prin spalarea penisului niciodata nu vei reusi sa speli si interiorul penisului a canalului adica uretra in interior. Poti spala penisul doar pe exterior.

9 răspunsuri:
| sunttoteu explică:

Daca i-am bagat putin degetul asta am vrut sa zic

| corbulalbrosu a răspuns:

Aceste precautii sunt inutile in cazul in care fata are un ciclu regulat si in momentul pettingului, sau a jocurilor de natura erotica ea nu este in perioada fertila a ciclului menstrual. De asemenea in momentul in care este produs de glandele bulbouretrale, lichidul preejeculator nu contine spermatozoizi. Spermatozoizii pot sa ajunga/patrunda in lichidul preejeculator DOAR printrun proces de contaminare in urma amestecarii cu sperma ramasa in uretra de la o ejaculare produsa cu putin timp in urma si acest lucru de poate produce doar daca intre timp barbatul nu urineaza. Sanatate!

| sunttoteu explică (pentru corbulalbrosu):

Si in contact cu apa si sapunul? Nu mor spermatozoizii? Si daca de exemplu ultima ejaculare a fost acum 2 zile, e vreun risc ca acel lichid preejaculator sa contina spermatozoizi?

| sunttoteu explică (pentru corbulalbrosu):

Am vrut sa zic ca, dupa ce m-am spalat pe penis de acel lichid preseminal, nu s-a luat pe degete prin spalare, avand in vedere ca am folosit si sapun, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sunttoteu):

Chiar daca admitem/presupunem ca a ramas lichid pe degetele tale si ai masturbat "pasarica" prietenei tale, nu se poate intampla absolut nimic in cazul in care ea in acel moment nu este in perioada fertila a ciclului menstrual. Oare este atat de greu de inteles ca in perioada nefertila poate ajunge in vaginul femeii orice cantitate de sperma veritabila, deoarece lipsind ovulul nu se poate produce/forma sarcina. Din acest motiv am specificat ca este inutil sa fii atat de precaut in zilele NEFERTILE ale ciclului menstrual

| sunttoteu explică (pentru corbulalbrosu):

Si in cazul in care ar fi fost?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sunttoteu):

Nici chiar si in acel caz

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sunttoteu):

Sperma este eliminata din uretra in momentul primei urinari. Urina este nociva pentru ei si omoara spermatozoizii. Bineinteles ca mor in contact cu apa si sapunul, dar prin spalarea penisului niciodata nu vei reusi sa speli si interiorul penisului a canalului adica uretra in interior. Poti spala penisul doar pe exterior.

| Emilian65 a răspuns:

Da dupa atatea spalari cu apa si sapun, spermatozoizii au murit si ea a scapat de sarcina.

| ExprimareLibera a răspuns:

Slabe șanse să moară de la apă și săpun. Poti încerca cu niste benzina, după care îi dai foc, poate așa ai șanse.