| bmx12 a întrebat:

Salut,nu stiu ce prezervativ sa aleg...precizez ca si eu si fata suntem virgini.Imi ajunge un prezervativ? pentru orice eventualitate fata ar putea lua ceva pastile dupa actul sexual? se penetreaza greu acel himen?

5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Daca aveti sub 17 ani, va sfatuiesc sa mai asteptati, ca nu e deloc ce vedeti prin filme. Sexul aduce cu sine si o multime de probleme. Ex: se rupe prezervativul, te trezesti cu sarcini nedorite, avorturi traumatizante, BTS-uri de care scapi dupa tratamente interminabile (daca scapi).

Si ca sa-ti raspun la intrebari: e bine sa ai mai multe prezervative la tine, ca s-ar putea sa nu reusesti sa o penetrezi din prima. Nu folosi insa doua deodata, deoarece se pot rupe din cauza frecarii. Fata NU trebuie sa ia nicio pastila dupa actul sexual. Postinor se ia numai in cazuri de maxima urgenta (ex: o data sau de doua ori pe an), fiindca provoaca tulburari hormonale. Ea fiind adolescenta, nu trebuie in niciun caz sa ia asa ceva.
Cat despre penetrare, da, o sa fie greu s-o penetrezi dar nu din cauza himenului. Ala nici nu simti cand se rupe, ca e doar o pielicica subtire. Problema cea mare e vaginul. Gandeste-te ca e un muschi pe care prietena ta nu l-a folosit niciodata. E normal sa fie rigid. O sa vezi ca si la urmatoarele 4-5 partide, penetrarea o sa fie greoaie si o s-o cam doara. Abia dupa ce devine elastic, vei reusi sa o bagi in a doua. Ai grija ca iubita sa fie mereu foarte excitata. Daca nu e, o sa se aleaga cu niste usturimi si iritatii de-o sa zica c-a ajuns cu fundul in urzici. Si pe langa asta, exista posibilitatea (destul de trista) ca prezervativul sa se rupa. Atunci cand o faci "pe uscat", cauciucul se deterioreaza de la frecare si poate sa faca poc.

| hhhapciuuu a răspuns:

Of, of. alege prezervativul,, jeans,, fiindca e mai subtire si e mai bine pentru voi daca nu simtiti un strat in plus. de preferat e sa iei mai multe prezervative. in caz ca pica sau multe altele, e bine sa fi pregatit. da. fata poate sa ia pastila de adoua zi, sa nu riscati nimic happy. cat despre penetrare. trebuie sa o faci incet si cu grija, daca fata spune ca o doare te opresti imediat si continui dupa cateva minute. sa nu impingi ca animalul ca e o durere insuportabila. si pe tine te va ustura fiindca e prima data. da eh, viata asta... bafta

| fotbalistata a răspuns:

Ai grija cu pastilele, nu ai spus cati ani aveti.

| LookAtMeNow a răspuns:

Cu siguranta Durex.Nu stiu exact de care...dar Durex sa fie.Ai mare grija cum ilpui, verifica sa vezi daca nu e fisurat(pui apa in el).Cat despre pastila de a2a zi, nu este nevoie sa o ia daca lucrati corect sau daca nu se rupe prezervativul.O sa o doara cam tare, va fi nevoie de rabdare, mai ales daca sunteti virgini.Multa bafta!

| elenna01 a răspuns:

Ar trebui sa iei un set de prezervative pentru orice eventualitate, tinand cont ca sunteti virgini amandoi.In cazul in care nu il vei pune corect vei avea probleme, asa ca fi atent si la modul in care il pui.Cat despre ea, excit-o bine inainte...iar daca iti va spune ca o doare opreste-te. Unele fete nu au dureri dar au sangerari foarte mari sau poate avea durere foarte mare si sa nu fie sangerare.Depinde si de varsta voastra.Incearca sa o faci sa fie cat mai relaxata, daca ea va sta incordata o va durea mai rau.In timpul actului sexual o poti saruta usor, pentru a o face sa fie mai relaxata.