| anonim_4396 a întrebat:

O sa trec direct la subiect. În data de 16 trebuia sa imi vina c.m însă după miezul nopții în 17 am întreținut act neprotejat, am luat pilula de a doua zi după aproximativ 14 ore. Acum sunt în a 4 a zi de întârziere. Țin să menționez că luna trecută menstruatia a venit mai repede cu 4 zile iar contacte nu am avut de ceva vreme decât acum recent. Cauzele întârzierii pot fi actul, pilula si faptul ca luna trecută a venit mai devreme? Cat poate întârzia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual cat si in prima si a 2-a zi a menstruatiei este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar daca ajunge sperma in vagin in toate zilele mentionate. Fiindca in cazul mentionat si descris a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, sperma poate fi ejaculata IN VAGIN fara nicio retinere sau frica in toate zilele care NU fac parte din cele 5-6 zile certe/sigure ale PERIOADEI FERTILE.
Pastila contraceptiva Escapelle, Postinor2 sau cea contraceptiv -avortiva ellaOne (de a 5-a zi) se foloseste NUMAI/DOAR in cazul in care sperma ajunge in vagin in UNA sau in TOATE cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE
Folosirea pastilei contraceptive in afara zilelor fertile, asa cum a fost aici in cazul tau, a fost cu totul INUTILA si din acest motiv reprezinta o grava si crasa IRESPONSABILITATE si o bataie de joc asumata privind ''otravirea'' organismului cu buna stiinta.
Neinceperea menstruatie la data preconizata, in cazul tau este urmarea caracteristicii principale a ciclului menstrual de a fi de tipul NEREGULAT. Pe perioada urmatoarelor cateva luni de zile care in cazul fericit vor fi doar 3-4 luni, insa pot fi si 9-12 luni in cazurile in care dereglarile hormonale sunt grave sau severe. Pe toata durata perioadei cat va fi dereglata activitatea hormonala si implicit si ciclul menstrual, menstruatia poate sa porneasca mai repede sau mai tarziu, insa numarul zilelor de abatere in +/- este cu totul imposibil de anticipat. Din pacate. Multa sanatate!

| Mariaa2201 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc frumos de răspuns. M-am liniștit în privința suspiciunilor, am acționat într-o stare disperată, pilula fiind ultima soluție, fiindu-mi teamă. Pe viitor nu o sa mai recurg la astfel de metode doar daca e cu siguranta nevoie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariaa2201):

Pentru a NU mai face si alta data o asemenea greseala, dar si in ideea de sti/cunoaste cum este indicat sa se procedeze, te sfatuesc sa citesti cu atentie raspunsurile oferite urmatoarei intrebari :
https://www.tpu.ro/......at-cum-am/
Multa sanatate!

| Mariaa2201 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dacă se poate să ținem legătura in privat, dai sfaturi utile si imi sunt de folos.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pastila de a 2-a zi a fost luata inutil, fiindca nu mai erai demult in perioada fertila.

Ceea ce experimentezi acum sunt efectele negative ale acestei pastile, care este o bomba hormonala, ce-ti va da ciclul peste cap timp de 6-12 luni. Ca atare, ciclul, ovulatia si perioda fertila nu se mai pot calcula sau aproxima, pe o perioada de 6-12 luni.

Din acest moment, toate partidele sexuale trebuiesc protejate cu prezervativul, fiindca o alta pastila de a doua zi, nu mai poate fii luata.

| Crackman a răspuns:

Stresul, dar in mod normal da, daca a venit luna trecuta mai devreme este logic ca nu o sa mai vina la fel

| DonarisDona a răspuns:

Pilulă o sa ți deregleze cam un an ciclul menstrual. Asa mi s-a intamplat și mie, deci calm. Pastilă își face efectul sigur sigur dacă ai luat o atunci și nu mai târziu de alea 14 ore