| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Salut, prepuțul va rămâne neretractabil după operatia de circumcizie, alte lucruri care avantajează circumcizia și dezavantajele acesteia, diferente intre cei circumscriși și cei necircumscrisi? (Vreau căt mai multe) funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin operatia chirurgicala de circumcizare a penisului, PREPUTIUL este extirpat in totalitate. Dupa circumcizie glandul penisului este permanent dezvelit, adica devine exact la fel cu penisul artificial. Dupa indepartarea preputiului penisul devine ''INERT'', adica lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Acest lucru se datoreaza faptului ca prin circumcizare este eliminat si frenul penian adica ''ata'' prin care trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). Fiindca este eliminat/intrerupt respectivul vas de sange care trecea prin interiorul frenului, se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv pielea fina care acopera suprafata glandului se zbarceste si isi pierde atat luciul cat si elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea fiindca odata cu circumcizia dispar si senzorii care au existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este pe deplin dovedit, fiindca se produce in cazul tuturor barbatilor al caror penis este circumcis. Multa sanatate!

| Emazio a răspuns (pentru corbulalbrosu):

That said, "studies show that there is no significant change in sensation in adult men who undergo circumcision," says Dr Alex Shteynshlyuger, director of urology at New York Urology Specialists. A 2016 study confirmed this, finding that men who were circumcised experienced the same level of sexual pleasure as men who were not.

9 răspunsuri:
| Willis a răspuns:

Păi ce să rămână neretractabil, practic operația este tăierea prepuțului, deci, înlăturarea de tot, de pe capul penisului. (de aia îi spune circumcizie, taiere în formă de cerc. Se taie pielea din jurul capului și rămâne, penis cu cap golaș?) Și după cum ai văzut în diferite filme, penisul va fi cu capul descoperit, permanent. Nu are ce să îl mai acopere să îl protejeze. Avantaje ce să fie? În afară de aspectul vizual, asta dacă ți tu musai să fie așa, sau poate prietena sau nevasta să îi placă așa extraordinar să îți vadă numai așa penisul.
Dezavantaje, prepuțul protejează capul de atingeri nedorite ( ex textile, chiar și când ai chiloți, sau mai nasol dacă nu porți), pe textile se găsesc microgranule de praf (ceva de genul, ideea este că nu este protecția oferită de prepuț)În frecare mereu, pielea capului se usucă, și în timp se cam obișnuiește cu frecarea, și posibil să scadă sensibilitatea de la atâta frecare. Apoi când te atingi de păsărică, sau știu eu, vrei să îți ofere oral o fată, te trezești că nu te mai excită, sau că nu mai simți senzația pe care o așteptai / știai...

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru Willis):

Cum, nu se mai simte nimic in timpului actului sexual?

| Emazio a răspuns (pentru Willis):

Nu ai nici o problema cu protectia dupa circumcizie, si nici o jena cu ea in pantaloni, chiloti, etc.

Sensibilitatea da iti scade, dar îți prelungește si actul sexual, si daca operatia are loc la o varsta frageda este posibil sa iti mai creasca 1-2 cm pentru ca preputul nu mai tine penisul incaptusit.

| DeathOfDreams a răspuns (pentru Willis):

Nope, din contră, ești mult mai sensibil. Odată cu circumcizia, n-o să fie niciodată riscul de scădere a sensibilității, indiferent dacă e frecare sau nu.

Dintr-un anumit punct, poate fi interpretat așa. Într-un act sexual, durează fooarte mult ca tipu' în situația respectivă să ejaculeze. Gen, super mult laughing e mult mai ușor de controlat, dar dacă te referi strict la sensibilitate, nope. E mult mai intensificată.

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru Emazio):

Nu mai creste penisul?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru java12345678901211144133ytrytu78909876545):

Acceseaza si citeste articolul (medical) : https://www.romedic.ro/circumcizie-barbati-0P17075
dar mai ales opiniile prezentate in capitolul : ""Mituri in ceea ce priveste circumcizia""; Mituri PRO si mituri CONTRA. Sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emazio):

Nu se vede capul penisului prin pantaloni? ca el dacă e circumcis înseamnă că, capul stă bel*t tot timpul, se vede prin pantaloni chiar dacă e nesculata?

| jj7700 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt circumcis si conturul capului se poate vedea prin pantaloni daca nu porti chiloti. Daca porti chiloti, nu se vede nimic diferit.