| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Va rog sa raspundeti serios. Cat m-ar costa o operatie pentru circumcizie si care ar fi avantajele/dezavantajele? (Cand am erectie nu se intinde pielea toata pentru ca e stramt preputul, pot sa decalotez total in erectie dar ramane ca un fel inel de piele unde se termina glandul si vreau sa scap de pielea aia.) Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Nu e neapărat o circumcizie pentru asta, poti face stretching sub duș. Oricum ai grija la actele sexuale daca esti la inceput, eu am avut si am ce ai descris tu si la primul act sexual mi-am rupt acea piele si m-o durut ca dracu 7 zile.
Cu cat faci sex, cu cat sub dus iti tragi acea piele cat de mult poti tu va fi ok

| jj7700 a răspuns:

Inelul de care zici este inel fibros asociat fimozei si creeaza riscul ca preputul sa ramana blocat in spatele glandului in erectie, ceea ce poate duce la o urgenta medicala daca preputul este strans pe gland si taie circulatia, problema fiind numita parafimoza.

Se poate rezolva probabil prin aplicare de corticosteroizi si exercitii de decalotare in dus pentru a largi inelul fibros, dar procesul poate dura luni si nu e garantat sa functioneze daca preputul este suficient de inelastic. In plus, risti sa dai in parafimoza care trebuie operata de urgenta.

Avand in vedere cele zise, parerea mea e ca circumcizia (extirparea completa a preputului pentru inlaturatra tesutului fibros) este cel mai probabil cea mai eficienta si convenabila solutie in cazul tau.

Costul in mediul privat se invarte undeva in jurul sumei de 2.000 - 3.000 lei si interventia se face ambulatoriu (fara internare) sub anestezie locala si dureaza maxim o ora.

Din experienta personala, fiind circumcis de 6 ani deja, interventia facand-o mai mult din considerente estetice la 21 de ani, eu am remarcat urmatoarele:

Ca plusuri:
- Penisul e mai curat si sta curat mult mai mult timp; nu mai ai miros specific, nu mai faci smegma, glandul e uscat si te simti proaspat jos etc.
- Se pune mai usor prezervativ si e mai comod de purtat in timpul sexului.
- E mai comod in chiloti sau costum de baie; nu ti se mai prinde plasa shortului de baie in preput, nu mai prinzi scame sub preput.
- Arata mai bine si nu putine fete s-au declarat incantate de faptul ca sunt circumcis.
- Am un control mai bun asupra orgasmului, stimularea fiind mai directa si mai previzibila.

Ca minusuri:
- 30 de zile fara sex sau laba post operatie;
- Ramane semn unde te taie; pe mine nu ma deranjeaza si o prietena a zis ca e chiar fain asa ca face vizibil ca esti circumcis si da bine. Pe unii ii poate deranja asta, totusi;
- Daca faci nudism, trebuie mai multa grija sa nu iti arzi glandul.

| Răzvi42 a răspuns (pentru jj7700):

Cel mai bun raspuns. Multumesc din suflet. Nu am parafimoza.cand e erect pot sa decalotez doar ca putintel mai greu.

| Răzvi42 a răspuns (pentru jj7700):

Inca ceva, nu te deranjeaza in lenjerie cand se freaca glandul de ea? Eu nu suport, simt discomfort.

| jj7700 a răspuns (pentru Răzvi42):

E putin incomod primele 2-3 saptamani, dar dupa te obisnuiesti si se adapteaza glandul la a fi expus permanent. Nu mai am niciun discomfort acum. Imi pot atinge glandul direct fara nicio problema si se simte placut. Ia in considerare si faptul ca la nivel mondial 30-40% din barbati sunt circumcisi si nu au nicio problema de genul, altfel nu ar fi asa multi happy.