| Edyedward123321 a întrebat:

Prietena mea are ciclul neregulat, a inceput pe 11-12 si s-a terminat pe 16, problema este ca m-am masturbat si m-am sters destul de bine dupa părerea mea iar dupa 30 min cam asa am introdus un deget in vagin (nu a durat mult maxim 1- 2 minute) ideea e ca nu stiu daca exista sau nu sansa de sarcina. Era fertila arunci? Sa stiu daca ma panichez sau nu... Din cate stiu sperma nu a ajuns mai sus de baza degetului.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sperma in contact cu aerul moare, sperma devine activă numai in momentul ejacularii in vaginul fetei, ce varste ave ti voi?

| Violleta2022 a răspuns:

Cand te-ai masturbat, in perioada ei menstruala, sau azi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Zilele care apartin si formeaza perioada fertila a ciclului menstrual pot fi determinate/stabilite numai in cazul in care ciclul este de tip REGULAT, adica doar in cazul in care lungimea ca numar de zile nu prezinta o a abatere mai mare de +/- 2 zile de la un ciclu la altul. Fiindca in cazul prietenei tale ciclul ei menstrual este NEREGULAT, reiese ca din nefericire pentru voi, intr-o astfel de situatie devine total imposibila chiar si incercarea de a se face o estimare aproximativa a probabilei perioade fertile. Ingrijorarea ta este cu totul ilogica si nejustificata fiindca pe un deget care a fost bine si cu atentie sters de orice urma de sperma, sa poata sa mai existe un spermatozoid ''supravietuitot'' dupa trecerea a circa 30 de minute de la ejaculare. In concluzie se poate aprecia ca in cazul precizat este cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina chiar si pur ipotetica. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Dacă te-ai șters pe mâini atunci nu există șansa să rămână însărcinată