| Ava1231 a întrebat:

Salut.
Revin cu aceiasi problema care ma macina din octombrie anuul trecut. Cei ce s-au saturat, nu cititi intrebarea, no hate va rog
Imi placea de un coleg de facultate si aveam senzatia ca si lui ii place de mine. Din octombrie pana in decembrie zi de zi cand ne vedeam faceam contacte vizuale intense fara sa ne spunem ceva. Nu stiu de ce nu a vorbit cu mine, uneori aveam senzatia ca e timid. Eu nu am vorbit cu el deoarece toate prietenele mele proaste la minte mi-au spus ca eu ca si fata nu trebuie sa fac niciodată primul pas. Si nu l-am făcut evident.
Acum, in al doilea semestru de facultate evident ca el nu mi-a mai acordat niciun gram de atentie. Mi se pare ca nu mai e la fel... sta mereu cu colegii lui de grupa si fumeaza ft mult, ceea ce m-a șocat ca inainte nu facea asta.
In fine, dupa ce am vazut ca nu imi mai acorda atentie am decis sa vorbesc cu el. Am avut ocazia sa o fac la o cabana unde am fost vreo 50 de oameni. Nu stiu daca era momentul potrivit deoarece era cam beat si discutia a fost una cam seaca(eu am initiat o) ceea ce m-a dezamagit profund. Eu inca cred ca el m-a placut, altfel n-avea niciun sens sa se uite zilnic la mine timp de 3 luni, chiar n-avea sens, ziceti si voi.
Dar totusi, ma gandesc, la cabana daca a avut ocazia sa vorbim...de ce nu s-a straduit mai mult? Asta fiind weekendul trecut.
Chiar asa sa fie suparat pe mine ca n-am vorbit atunci cu el? Nu gasesc nicio explicatie

Ideea e ca il vreau inapoi... si nu stiu cum sa repar situația. Vreau macar sa ies cu el, sa vorbim si sa fim doar noi 2. Dar nu stiu cum sa repar situația fara sa par a fi disperata dupa el ca na, stiti si voi cum e, niciun tip nu ii place o fata disperata.
M-am gandit sa ii trimit un mesaj vocal pe wapp in care sa ii spun ca as vrea sa ieșim la o plimbare, sa mai vorbim etc.

Aveti alte idei? Oare ce l-a facut sa se comporte asa? Cum sa procedez?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Il vrei inapoi? Ti se pare ca s-a schimbat, desi nu ati vorbit?
Traiesti prea mult in interior.
Nu cred ca te cunosti cu baiatul ala mai deloc. Ti-e doar crush.
I-ai atribuit tu o personalitate ideala, departe de cea reala.
Te sfatuiesc sa abordezi mai repede data viitoare, sa nu amani. Nu e nici o problema daca face fata primul pas, cu mine l-au facut mai multe si am apreciat asta.
Din pacate, tipul asta nu cred ca e ceea ce iti doresti.

| Ava1231 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De ce zici ca nu e ceaa ce imi doresc?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ava1231):

Pentru că nu îl cunoști, și i-ai atașat toate așteptările tale.
Te aștepți să fie ideal, dar nu îl cunoști...

| Emma30555 a răspuns:

E posibil ca el să nu fie cum îți imaginezi, tu practic nu il cunosti. Este oare un tip inteligent, este oare un tip care chiar te a plăcut? Poate se uita la tine fiindca simțea că tu îl placi, si se simțea flatat. El nu avea de ce sa se supere, asta este exclus, rezultă că nu are rost sa te mai gândești sau sa ti faci planuri sa încerci ceva cu el.

| Crackman a răspuns:

Fa exact ce ai zis mai sus

| SharpEagle a răspuns:

Eu fie cred ca nu te place suficient de mult, fie are deja pe cineva.
Posibil si sa fie foarte timid, sa fie complexat sau ceva.
Inteleg ca te-ai cam indragostit de el si n-ai ochi pentru altul? Sau doar te intriga faptul ca...a fost indiferent fata de tine, desi tu i-ai fi aratat ca-l placi, ca ai fi deschisa la o "colaborare"?

| Ava1231 explică (pentru SharpEagle):

Nu cred ca are pe nimeni...il vad zilnic si sta ce ii drept cu multe fete, dar asa ca si colegi, nu l vad stand cu cineva in mod special
Amandoua chestii mai supara, dar cel mai tare ca eu chiar m-am îndrăgostit de el, mi-a placut din prima clipa in care l-am vazut. Chiar il voiam...

| SharpEagle a răspuns (pentru Ava1231):

Felicitari ca ai scris "il voiam" si nu "il vRoiam". E raritate...
Il voiai mai mult fizic, asta te atrage, asta te incita? M-as mira sa fie altceva mai mult, de vreme ce nu prea ati interactionat.
Uite, incearca sa-i inveti traseul, pe unde se duce cand pleaca acasa, ce obiceiuri are pe la cursuri si fa in asa fel incat sa va "loviti" mai des. Vezi ce face, dar sa nu ai musai asteptari colosale, ca sa nu fi prea dezamagita. Adica, vazand si facand, realista. Ar trebui sa-ti dai seama daca chiar te place dar e timid. Dar ia in calcul si varianta in care nu e suficient de atras astfel incat sa rupa barierele interioare, retinerea.