| taniusa123 a întrebat:

SALUT, sper sa nu ma judecati am sinii dezvoltati la 11ani mi-a crescut par pubian si subrat toate colegele mele din clasa au ciclu dar care nu sunt dezvoltate dar sunt dezvoltata de ce eu n-am ciclu va rog scrieti-mi

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea/manifestarea ciclului menstrual prin producerea sangerarilor periodice denumite menstruatie se produce in momentul in care dezvoltarea organelor reproducatoare si a glandelor endocrine a atins un anumit nivel bine stabilit. Acest moment de maturizare este conditionata direct de dezvoltarea organismului in intregul sau ansamblu dar si de functionarea la parametri optimi ai unor anumite glande (hipofiza, glanda pituitara, ovarele, etc.), procese care se pot produce/realiza in unele cazuri mai devreme dar si mult mai tarziu chiar si dupa varsta se 16-17 ani, diferentele fiind de natura genetica. Multa sanatate! Iti indic sa accesezi urmatorul link fiindca pe site-ul respective vei gasi cam tot ceea ce ar fi necesar sa stii la varsta ta. http://www.seximus.ro/articole/ciclul_menstrual.php

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul mentrual nu vine odata la toata clasa, vine la fiecare separat, in functie de mostenirea genetica de la mama ta.
Daca mama ta a avut ciclul menstrual la 17 ani, atunci si tie iti va veni la 17 ani!
Deci, nu mai pune intrebari prostesti de genul celei de mai sus, ca nu te ajuta cu nimic. Trebuei sa inveti ca, suntem diferiti unii de altii, chiar daca tu esti mai mare, mai inalta sau mai grasa decat colegele tale, nu inseamna ca esti si mai desteapta.
Dezvoltarea noastra fiziologica depidne intotdeauna de mostenirea genetica de la parinti, in cazul tau de la mama, ca esti fata (la baiat este de la tata) si de hrana zilnica, care creste sau scade anumiti hormoni din corp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colegele tale sunt cam gãuritewinking

| Luluuu123 a răspuns:

Nu la toate fetele vin la fel, poate sa iti vina si la anul