| andrei056 a întrebat:

Salut.
Stim cu totii ca marea majoritate a femeilor,atunci cand sunt intr-o relatie cu un barbat,gandesc cu emisfera dreapta,adica emotional nu logic.
Exista femei care gandesc, intr-o relatie, cu emisfera stanga?

11 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Mie mi-a placut inceputul "stim cu toții". Pai si bărbatul cand e cu o femeie nu gândește cu cealaltă? Ce e cu afirmația asta pseudoștiințifică pe care aparent o "știu toți"?

| RoCkKiD a răspuns:

Regret sa te dezamagesc dar chestiile de ami sus sunt stiute doar de tine... la fel ca tine isi folosesc ambele emisfere.

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva, cele doua emisfere sunt conectate si activate permanent, asta e un mit cu emisfera stanga vs dreapta, in fapt personalor afectate la una din emisfere nu se observat diferenta ba din contra emisfera x a preluat sarcina emisferi y, desi gandirea logica, emotionala nu are legatura cu vreo emisfera

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceste împărțiri academice a gândirii pe emisfere, sunt problematice și discutabile. Se cunoaște sediul auzului, văzului, aria motoare, etc. Dar gândirea legată de relația cu un bărbat, nu este logică, nu este calcul matematic, să îl împarți pe emisfere.

| Drimmero a răspuns:

Femeile sunt fiinte mai emotionale, mai sentimentale, au moartea pasiunii in sange, romantisme si d-astea.

| Freya1 a răspuns:

La început toti gândim cu emisfera dreaptă, dar după o perioadă de N timp de relație începem să gândim logic.

| Hammurabi a răspuns:

După vreo 3-4 ani de relație, emisfera dreaptă intră în concediu și la putere vine emisfera stângă.
Și să vezi atunci distracție dacă n-ai făcut cumpărăturile, n-ai dat cu aspiratorul sau n-ai spălat vasele.
Sau după cum spunea o dragă colegă de pe-aici "dacă te faci că nu înțelegi exact ce ți se spune" laughing

| Donsavas a răspuns:

Da iar acelea sunt stăpâne pe sine și stăpâne pe relație!

| Paul754880338 a răspuns:

Eu nu stiam asta! Dar cred ca uneori partea aia pe care o numim emotionala este mai logica decat logica masculina pentru ca este sustinuta de proverbiala intuitie feminina.

| OrdanKarris a răspuns:

Da, dupa 40 de ani incolo, cand nivelul de testosteron creste si estrogenul mai scade. Atunci incep ele sa foloseasca partea logica si intra in etapa revelatiilor cand realizeaza chestii care nu le realiza pana atunci.