| anonim_4396 a întrebat:

Salut, subiectul e cam intim dar nu stiu cum sa imi ajut prietena.
Ea impreuna cu iubitul ei au facut sex in urma cu 2 saptamani. Amica mea era virgina, au folosit prezervative si penetrarea a avut loc cu 6 zile inainte de a-i veni menstruatia.
Iar acum intrebarea : Sunt sanse ca ea sa fie insarcinata?straight face

18 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu sunt sanse sa fie insarcinata

| princess87 a răspuns:

Daca a folosit prezervativ si nu s-a rupt, nu are cum sa fie insarcinata

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce s-au protejat ( au folosit prezervativ şi, bănuiesc că, l-au verificat DUPĂ actul sexual să nu fie rupt ), NU are cum să rămână însărcinată.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Toate cele bune.

| Alexis7591 a răspuns (pentru bursuc001):

Importanta marimea? (GRESIT).Nu sunt dupa marime ca de ex.pantofi,camasi etc.Prezervativele sunt stas. (Daca mergi la farmacie, cum ceri dupa marime? Rade farmacista!) Si intreb care este nr.cel mai mic si care-i nr.cel mai mare?

| bursuc001 a răspuns (pentru Alexis7591):

Bună!

Eu NU pricep de ce te mai "bagi în seamă" dacă NU şti ce vorbeşti!

Vezi mai multe detalii despre acest subiect la linkul :
http://sida_info.tripod.com/id11.html

http://www.descopera.ro/cultura/4994022-micile-secrete-ale-prezervativului

http://www.seximus.ro/intrebari_protectie/marime_prezervativ.php

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Daca prezervativul a fost folosit corect si nu s-a rupt nu e insarcinata.

| Etiene a răspuns (pentru Oana92):

L-ai incercat oral si a rezistat, nu?

| Oana92 a răspuns (pentru Etiene):

Poftim? Ai vreo problema sau doar te trezesti vorbind?

| Etiene a răspuns (pentru Oana92):

Ca sa nu incur azezi copiii la sex oral.

| Oana92 a răspuns (pentru Etiene):

E treaba mea pe cine si la ce incurajez! Pentru ca tu esti incuiat/a nu inseamna ca sexul oral este anormal sau ca dauneaza in vreun fel. Cum ziceam, fiecare face ce vrea in patul lui.

Si aici oricum nu era vorba despre asta...

| Cristiann25 a răspuns:

Ti-as raspunde DAR din pacate ma deranjeaza ca de multe ori puneti intrebari despre voi si spuneti ca este vorba de "PRIETENA" voastra.Mai nimeni nu crede asa ceva.Prietena ta putea sa posteze chiar ea nu crezi? In fine, succes.

| SefaTa97 a răspuns:

Sa stea linistita. Era in perioada infertila, unde sunt sanse minime de sarcina, si tinand cont ca s-au si protejat, nu sunt sanse. happy

| anonim_4396 explică (pentru SefaTa97):

Din ce am auzit la virgine exista posibilitatea ca prezervativul sa se rupa, ce parere ai despre asta laughing. Si eu i-am spus despre perioada infertila

| SefaTa97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred. Ar trebui ca prezervativele sa fie facute din hartie. In niciun caz.
Spune-i sa se linisteasca happy! Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| miraflo a răspuns:

Nu sunt sansehappy

| madalin1124 a răspuns:

Daca prezervativul a fost folosit corect sansa ca prietena ta sa se fi ales cu o sarcina este apropiata de 0...in cazul in care nu a fost folosit cum trebuie sansele cresc...ii recomand un test de sarcina

| vandoo85 a răspuns:

Absolut niciuna