| alexalex_4797 a întrebat:

Salut, sunt Alex si am 18ani.Ma puteti ajuta sa rog sa scap de timiditate?(sunt timid de cand eram mic), si cred ca acest fapt si din cauza faptului ca se fac multe glume pe seama mea.(nu sunt respectat), de aceea mi-a fost"frica si sa ies cu fetele, in cluburi etc"-HELP

5 răspunsuri:
| sunshine939 a răspuns:

Buna alex.pai in primul rand cu a spus si utilizatorul de sub mine trebuie sa ai incredere in tine.gandeste te la ce te face sa fii asa.te consideri prea urat? prea slab? prea gras? prea greu de cap? sau cum? incerca sa iti gasesti defectele si ca incerci sa nu te mai complexezi.cine facea glume pe seama ta era destept frumos cu bani cu femei? nu cred ca le avea pe toate.incearca sa te vezi cu ochi buni altfel cum ai vrea sa te vada altii? gandeste te asa"daca bag o fata in seama si ma respinge asta e trec mai departe"altfel te vei trezi la 30 de ani singur.gandeste te ca nu iti ia nimeni gatul daca gresesti din contra aduni experienta si devii un macholaughing glumesc.pai succes si arata le cine e sefulaughing)

| Liviu_2019 a răspuns:

Salut Alex, ce pot sa iti spun e ca si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine dar varsta e alta, eu am 25 de ani. Asa cum te-au sfatuit ceilalti incearca sa scapi de complexe si baga-te in seama cu multe fete, incearca sa nu mai tii cont de defecte, complexe, etc.
Eu niciodata nu am reusit sa scap de problema asta si crede-ma e foarte nasol. Ti-am zis am 25 de ani si mai am si alte probleme si sincer mi-e greu sa cred ca se va produce o schimbare in viitorul apropiat sau mai putin apropiat. Dar tu nu ai 25 de ani ci 18 mai ai timp sa schimbi situatia. Ai 18 ani banuiesc ca dai la o facultate ceva anul asta. O sa intalnesti alte fete alt anturaj poate lucrul asta te va ajuta.
Repet fa eforturi sa schimbi ceva pentru ca altfel se poate agrava situatia, eu unu am depresii din cauza asta si din cauza altor probleme.
Deci bafta si putere de schimbare iti doresc!

| ILoveYouMore a răspuns:

Stiam ca o sa se gaseasca si "oameni inteligenti" asa ca tine care sa comenteze un raspuns banal. Genu de oameni care nu au viata sociala! Imi pare rau sincer pentru tine.

| BlackRose95 a răspuns:

Asa am fost si eu, dar am scapat de timiditate. Ai incredere in tine, iar cand cineva face glume pe seama ta gaseste-i si u ceva de care sa te legi si fa misto de el. Daca faci o data, faci de 2, faci de 3, persoanele care fac glume pe seama ta o sa inceapa sa se simta si ele prost si o sa evita sa mai faca faca glume pe seama ta. Si in legatura cu fetele, pai nu stiu. Daca fata-in-fata nu ai curaj incearca pe mess, la telefon. Invita-le afara si stai cu ele, ca nu te mananca. Si apoi, daca te cheama cineva in club nu refuza si uite asa iesi si in cluburi, si cu fetele, si scapi si de idioti.

| BlackRose95 a răspuns:

Daca ai fi un pic mai atenta ai vedea ca am precizat ca AM AVUT problema asta. A da, mai bine nu imi mai gasesti tu parteneriwinking ok?