| Zabalaiasa a întrebat:

Salut, sunt băiat am 15 ani, este în regula sa ma masturbez având în vedere ca am suflu sistolic la inima?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Spermatozoizi produci oricum, orice-ai face, in aceeasi cantitate. http://news.nationalgeographic.com/......h-control/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine. Deci, ca sa combatem opiniile bizare si pseudomedicale, masturbarea nu este un efort fizic sustinut (considerabil).

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata la 2-3 zile este normal si sanatos, dar nu mai des, ca lesini ori poti face stop cardiac.

| mihai69 a răspuns:

Fără grijă, dar cu măsură.

| Goete a răspuns:

Te masturbezi la inima?

| IonutP22 a răspuns:

Pentru sanatatea ta mintala si fizica mai bine sa nu o faci. Sunt atatea chestii care poti sa le faci la varsta asta...

| doctorandus a răspuns (pentru IonutP22):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| Matteiiuss a răspuns (pentru IonutP22):

Bro esti sanatos.Fiecare om trebuie sa se masturbeze intr o masura.Da daca tot te dai destept? Tu la cati ani te i masturbat? La 15 ani altii is fututi in cur si vii si mi spui ca nu e ok sa se masturbeze.Frate nu vrei sa ne jucam cu masinutele la 15 -16 ani?

| IonutP22 a răspuns (pentru Matteiiuss):

Salutare tuturor! Am 25 de ani si am o problema grava sunt dependent de pornografie încă de la 14 ani și nu mai pot sa scap de ea, am ajuns în pragul disperării, m-am nenorocit sincer atâta timp cât nu mai vreau sa fac sex cu prietena mea, sunt blocat în fanteziile din capul meu și pe ea mereu o las cu ochii în soare pur și simplu nu am chef sa fac sex și dacă fac nu reușesc sa ajung la orgasm, iar după un timp de 15-20 de min moare motorul și n-am nicio satisfacție, pe când la filme am erecție puternica și orgasmul de simte mult mai intens decât cu ea.
Începe sa plângă când îi zic ca nu am chef și o resping doar ca să aștept sa adoarmă și sa intru pe filme, voi ce părere aveți? Am capatat si anumite deviatii de la atatea filme vizionate ani de zile Ce ar fi de facut? Mulțumesc!

Uite un raspuns aici de la un alt utilizator al platformei. Unde se ajunge din cauza pornografiei, dependentei de masturbare si altele.

Poti tu sa-mi spui ca o persoana e suficient de matura sa inteleaga cu adevarat ce e bine si ce nu la varsta de 15 ani, avand si in jur numai persoane care ii invata ca e bine numai chestii nesanatoase.

Si eu m-am masturbat de mic sa fiu sincer (asta ca sa nu omit sa-ti raspund la intrebari).
La 15-16 sunt atat de multe activitati care sa le faci. Si in primul rand sa te desprinzi de anturajul toxic care il ai si in niciun caz sa nu te agati de unul la fel de toxic. E varsta cand inveti sa te maturizezi pentru ce urmeaza.

| doctorandus a răspuns (pentru IonutP22):

Adictia de masturbare/porno nu este o tulburare recunoscuta de medici, deoarece nu este trecuta nici in DSM-5, nici in DSM-5-TR, nici in ICD-10, nici in ICD-11.

| doctorandus a răspuns (pentru IonutP22):

Spermatozoizi produci oricum, orice-ai face, in aceeasi cantitate. http://news.nationalgeographic.com/......h-control/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine. Deci, ca sa combatem opiniile bizare si pseudomedicale, masturbarea nu este un efort fizic sustinut (considerabil).

| suziii400 a răspuns:

In cazul unui suflu sistolic inocent, nu este necesar tratamentul. De asemenea, nu se impun restrictii privind modul de viata, nici alimentar, nici in ceea ce priveste activitatile fizice. Acest lucru este valabil si la copii – ei pot fi cat de activi isi doresc, exact ca orice alti copii sanatosi.Deci poti.