| roby23 a întrebat:

Salut, sunt baiat, am 24 ani si sunt foarte timid. nu stiu cum sa fac sa scap de acest handicap, nu sunt in stare sa imi fac o prietena, ma pierd nu stiu ce sa vorbesc cu ea...am nevoie de sfaturi va rog.

Răspuns Câştigător
| FrumuselulPpPpPp a răspuns:

Te inteleg, am fost si eu ca tine, poate chiar mai rau - o dadeam numai in depresii si ma certam cu toata lumea.
Nu stiu prea multe detalii despre tine, asa ca o sa incerc sa generalizez si o sa fiu direct.
Pentru a rezolva o problema, trebuie sa-i gasesti sursa; iar in cazul tau, sursa este faptul ca nu te placi indeajuns pe tine insuti, de unde rezulta neincrederea de sine, de unde rezulta anxietatea sociala etc.
Tine minte ca cea mai buna investitie e cea pe care o faci in propria-ti persoana.
Daca nu-ti place un defect anume al tau, combate-l, elimina-l, nu-ti recomand sa inveti sa traiesti asa cu el, fiindca se vor ivi situatii in care te va urmari.
Mergi la sala, mananca sanatos, odihneste-te suficient (foarte important sa adormi inainte de 12 noaptea), aranjeaza-te bine la fata, imbraca-te bine, fii educat si manierat etc.
Sunt foarte multe detalii de precizat, documenteaza-te singur despre fiecare in parte; iti sugerez sa te uiti pe aici: https://www.iamalpham.com/.
Fa-ti timp pentru toate aspectele astea, fiindca o sa te schimbe si o sa merite din plin la final.
Nu e prea tarziu, dar ai pierdut o groaza de ani fara sa faci vreo schimbare majora; eu incepusem de pe la 16 ani si am reusit sa schimb persoana urata si timida din mine.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Socializeaza. Iesi cu prietenii si prietenele lor. Incearca sa intri in discutii simple, banale. Discuta pe retelele de socializare, pe Facebook, skype, messinger, etc. Doar asa vei reusi sa scapi de timiditate. Succes!

| cristimihailov a răspuns:

Incepi si tu sa mergi la niste cursuri de dans. In felul asta o sa stii sa dansezi ok la vreo petrecere sau la club, iti va creste increderea in tine si de asemenea te va ajuta sa mai gasesti tipe.

Tipele sunt si ele oameni. Asa ca abordeaza-le ca pe oameni.

Incearca si online...

| YourAnonimus a răspuns:

Asa sunt și eu. Vreau și eu sa știu cum sa scap de asta

| minecraft3d a răspuns:

Pai ai putea sa o intrebi lucruri minore la inceput gen: buna. ce faci? si din astea. eventual poti sa o intrebi daca vrea sa iesiti in oras la un suc/cafea vezi si tu ce zice. ai grije si ce fata alegi sa nu fie prea fitoasa sau plina tupeu. asta conteaza foarte mult. si nu fa prostia sa te dai pe
anga ea mult sau sa te gandesti numai la ### cu timpul iti vei da seama daca te place si in felu asta poti sa ii ceri nr de telefon si altele dar nu te grabi. o sa creada ca ești disperat si vr ### sper ca te-am ajutat happy