| Stanciu1234 a întrebat:

Sunt epuizat sexual din cauza masturbării excesive, și nu mai am erecție. Dacă am renunțat la masturbare o sa îmi revin la normal? Dacă iau Viagra o sa am erecție? Va rog răspunsuri la ambele

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trebuia sa scrii si cat inseamna la tine excesiv. dar daca nu mai ai e rectie, e clar.
Ia pauze cel ptuin o saptamana si mananca multe fructe si legume, si nu te mai gandi le sex.
Iar cand reincepi, fa-o mai rar, la 3-4 zile doar. Nu ai nevoie mai des.

| mihai69 a răspuns:

Depinde. E posibil ca lipsa erecției să fie provocată de altceva decât de excesul de sex. Mai bine consultă un urolog.
Și nici viagra nu se ia ca mentosanul - poate provoca efecte adverse neplăcute dacă suferi de vreo boală cardiacă (e posibil să o ai și să nu știi încă) - și pentru asta e nevoie de consult medical.
În plus, erecția dată de pastila albastră e echivalentă cu o femeie gonflabilă, cu vaginul de plastic. Faci sex, da' nu-i tot aia...

| doctorandus a răspuns (pentru mihai69):

.
Primele trei pagini de rezultate Google pentru sexual exhaustion ofera doar surse pseudomedicale (pseudostiintifice). Pe PubMed apar pentru acesti termeni de cautare cateva studii pe sobolani, hamsteri si iepuri, nimic despre oameni.

Daca ai lipsa de testosteron, poate fi de la boli care ti-au afectat testicolele (oreion, cancer, lovituri, etc.). Lipsa erectiei poate avea si alte cauze, de ex. depuneri de colesterol. D-asta de obicei problemele de erectie sunt semnal ca trebuie un control la cardiolog.

| mihai69 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred că am lipsă de testosteron (poate doar o scădere firească, din cauza vârstei) - cred că răspunsul tău nu mi se adresează de fapt mie...

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai renuntat la masturbare, erectia, cu timpul va fi normala. In niciun caz sa nu iei viagra pentru imbunatatirea erectiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă o pauză, dar pauză lungă nu așa de 3 zile. 2 luni, poate chiar 3. Nu trebuie să te consideri bolnav că nu ești. Îți revii cu pauză și masturbarea e buna pana la un moment dat, nu trebuie să te folosești de ea zi de zi că toate au o limită.