| Andreea333333 a întrebat:

Sunt intr-o situatie cam ciudata,fiindca eu plac un baiat si stiu sigur ca si el mai place insa el are o personalitate mai complexa. Acum spun ca ma place fiindca pana la urma si-a calcat pe orgoliu si mi-a spus-o. Insa foarte greu. Eu inainte nu stiam ca ma place,eu il placeam si pur si simplu nu-mi arata asta,dar de fiecare data cand ne intalneam ne salutam,vorbeam,era totul bine. Pana cand ne-am distantat fiindca eu nu stiam ce sa mai cred,credeam ca doar se face ca ma place. Apoi,seara trecuta l-am bagat in seama si i-am spus sa discutam pe subiectul asta. L-am intrebat daca simte ceva pentru mine si a zis ca "am fost crush". Mi-a spus ca nu mai este sigur daca imi pasa de el sau nu. Dar dimpotriva,eu eram cea careia ii pasa extrem de mult si eu il vedeam pe el ca fiind cel care nu-i pasa. Vorbim ce vorbim si i-am scris numai romane in care i-am demonstrat ca imi pasa extrem de mult fiindca asa e, i-am spus tot ce simt si cred. A spus ca acum s-a convins,m-a vazut cat m-am strofocat ca sa ii demonstrez ca merita. Apoi i-am spus sa-mi zica daca sincer,ii pasa de mine. Si a spus ca da. I-am promis ca nu o sa ne mai distantam, o sa fac tot posibilul sa fie bine insa,pe cand ne contraziceam noi el mi-a spus ca prefera sa isi ascunda sentimentele si ca este mai rece din fire fiindca a suferit prea mult si nu mai vrea asta. Acum, vin si intreb: Cum ar trebui sa procedez eu in situatia asta? Cum fac sa ma apropii de el si mai ales cum ma asigur ca si el isi doreste sa fie cu mine? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| petitconseil a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa il lasi in pace.De tot.Se vede ca nu va potriviti.Va intelegeti ca pisica si cainele,ceva de genul.Te strofoci sa ii demonsterzi ca il placi,asta nu e dragoste, asta e orgoliul tau sa demonstrezi ceva cuiva. Daca erau sentimente adevarate intre voi, totul ar fi decurs usor, fara piedici, fara atatea neintelegeri.Va fortati si tu si el sa demonstrati ceva ce nu exista.

| Andreea333333 explică (pentru petitconseil):

Ai dreptate. Fiindca a ales sa nu mai vorbeasca cu mine deloc. Dupa cat m-am strofocat sa ii demonstrez ce simt pentru el, normal ca a doua zi i-am dat mesaj asa cum promisesem. Si ghici ce, nu mi-a raspuns timp de 2 zile la mesaj. Si mai era si el cel care zicea ca nu ii dau mesaj. Au trecut cateva zile si am observat ca deja isi gasise alte fete fiindca punea ss-uri cu convorbirile lor "bazate pe sentimente". Pana la urma mi-am facut curaj si l-am intrebat despre asta si a zis ca cica eu sunt cea care i-a promis ca-i va scrie si ca nu ne vom mai distanta si i-am spus ca i-am dat mesaj insa el nu a raspuns timp de 2 zile la el, eu ce ar fi trebuit sa fac? Si ghici ce mi-a spus:" De acum chiar nu iti voi mai raspunde." Si asta a fost ultimul mesaj primit de la el. Eu bineinteles ca nu m-am putut abtine si i-am mai scris vreo 3 romane intrebandu-l ce e in neregula si de ce face ca totul sa fie asa complicat si degeaba. Apoi i-am mai spus ca imi pare rau ca nu l-am facut sa creada in mine. El a ales asta. Nu inteleg de ce. De ce totul a fost asa frumos, apoi deodata s-a transformat intr-un cosmar.

4 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Odata ce stie sigur ce simti pentru el ar trebuie sa faca si el un pas in directia asta nu sa astepte sa insisti tu. Sa zicem ca e mai rece si nu si exteriorizeaza sentimentele de teama de a suferi iar vreo deceptie in dragoste dar totusi... daca te place cu adevarat incearca sa se apropie de tine. Asa ar fi normal sa va intaniti undeva la mijloc daca ceea ce simtiti e reciproc. Nu stiu ce ai putea sa mai faci decat sa i acorzi atentie dar nu exagerat ca asta seamana a disperare si nu e deloc atragatoare pentru nimeni. Invita l la un suc, la o plimbare de exemplu ca sa va apropiati mai mult si sa puteti vorbi deschis. Daca e tot distant fata de tine ar trebui sa ti pui intrebarea daca tine sau nu la tine cu adevarat. Daca nu merge n ar rost sa ti pierzi vremea insistand. Numai bine

| adolescenta2002 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa ii vorbesti tu frumos cu el sa ii zici vorbe,, dulci'' si dupa ceva timp se v-a apropia si el pentru ca nici cl nu are incredere in tine cum nu ai si tu in el dar cand isi va da seama va veni de la sine happy

| wololo a răspuns:

Iubirea vine în doze mici.
Doar fii-i alături şi luați-o cu paşi mărunți
Fă gesturi gesturi mici: prepară-i o gustare, trimite-i mesaje de bună dimineața sau noapte bună, dedică-i o melodie, ieşiți la o întâlnire, cunoaşte-i prietenii etc. Vei vedea în timp cum evoluează lucrurile.