| donarcostica a întrebat:

Sunt prieten bun cu o fata. De vreo 2 luni aproape, tot vorbim, ne spunem mereu ce am facut in fiecare zi. ne sunam ziua, seara. Ne intalnim in cursul saptamanii la narghilea. la locul ei preferat unde stam si vorbim. Eu stiu majoritatea lucrurilor despre ea si ea despre mine. Iar ea mi-a spus ca ii e bine in acest stadiu de prieteni. fiindca daca ar fi o relatie ii e frica ca as pleca. Iar mie nu imi este bine asa. As vrea sa fim mai apropiati. Dar nici eu nu arat asta. CAnd ne vedem nu o iau in brate nu stau foarte apropiat de ea. Chiar daca ea nu m-ar refuza. Dar nu stiu ce sa fac. Vreau niste sfaturi in domeniu... Sa ma apropi mai mult? Daca ma refuza ce urmeaza?... Nu mai pot nici sa rezist asa. Fiindca a inceput sa ma deranjeze sa ne vorbim mereu si cand incheiem conversatia sa fiu singurul care spune " te pup pa. ". Multumesc de ajutor, ofer funda. Stima.

Răspuns Câştigător
| VICTORTPURO a răspuns:

Salut, in principiu daca esti curajos si gata pentru orice ar fi de acum incolo ai putea sa ii spui ca simti ceva mai mult decat o prietenie, avand deja stagiul asta ca tot vorbiti mereu si va vedeti este deja mediul perfect pentru urmatorul pas, este timpul sa actionezi acum, inteleg ca exista riscul sa se strice putin ceva in relatia voastra dupa asta, insa daca vrei sa obtii ceea inspre ce tinzi, trebuie sa faci totul, ori ramai la ce ai acum si nu te vezi cu ea in relatie decat in gandurile tale, iti urez multa baftawinking

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca nu te place dar ii place compania ta si atunci foloseste pretextul ala ca sa nu strice prietenia.

| Freya1 a răspuns:

Daca fata nu simte sa se apopie mai mult de tine nu prea ai ce sa faci.
Ori ii spui ca ai ceva sentimente pentru ea, si posibil ca relatia voastra de prietenie incet sa se termine pentru ca o sa constientizeze ca nu are cum sa fie cu tine.Ori taci si ramaneti prieteni macar si in timp poate iti va trece.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa încerci sa te apropii, ea nu o va face, dacă tu prinzi curaj și devii mai apropiat e posibil sa accepte poate nu din prima, împortant este sa mai avansați

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare ca esti in friend zone. Spune-i ca o iubesti, vezi daca spune la fel sau cum reactioneaza. Incearca sa o saruti... poate vrea. Daca tu o iubesti si ea te vede numai ca un prieten/frate nu este bine. Suferi si ea nu te va vedea niciodata ca potential iubit. Zic sa incerci ci sarutul si sa ii spui ca o iubesti. Spune exact ce simti si vezi ce spune. Daca stai te afunzi mai mult in friend zone, vei fi luat de prost.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Daca sunteti deja prieteni buni de 2 luni, slabe sanse sa se intample ceva.
Fata probabil a oberservat ca esti atras de ea, dar ti-a specificat ca nu doreste vreo relatie.
Poti fi mai increzator, sa o imbratisezi cand va intalniti si, de ce nu, sa stai langa ea (observa daca te lasa in spatiul ei personal).
Incearca sa renunti la forma aceea de "te pup, pa". Un simplu "pa" sau "ne mai auzim" este suficient.