| Alexyne a întrebat:

Salut, sunt prietena fetei care are contul si am o problema...de 6 luni am o relatie cu un baiat pe are nu il iubesc, am inceput sa fiu cu el la 2 luni de la despartirea de fostul cu care am stat 3 ani ca sa il pot uita dar nu am reusit pentru ca inca il iubesc si chiar foarte mult totusi au fost 3 ani. Acest baiat cu care sunt acum ma iubeste, are grija de mine si cu el am o siguranta pe care nu am avut-o pana acum si nimeni nu indrazneste sa se ia de mine sau alte chestii si ma iubeste foarte mult, dar eu nu il iubesc decat tin la el si nu cred ca il pot iubi vreodata. Vreau sa ma despart de el pentru ca nu mi se pare normal sa stau fortat cu el, stiu ca o sa sufere dar e mai bine asa, doar ca eu pana acum nu m-am despartit de nimeni si nu stiu cum sa fac si cum sa ii spun, voi ce spuneti e mai bine sa ii spun direct fata in fata sau sa ii trimit un mesaj in care sa spun ca s-a terminat sau sa o iau pe ocolisuri sa il fac sa inteleaga singur?

El are 27 eu 23

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar trebui sa-ti gasesti puterea si curajul sa-i spui fata in fata ce crezi si ce simti, o sa fie foarte dureros pentru el in conditiile in care te iubeste, insa mai tarziu te va aprecia pentru faptul ca ai fost sincera. O sa fii nevoita sa dai o serie destul de lunga de explicatii, sa fii pregatita pentru orice tip de reactie din partea lui(sper sa nu fie agresiv) si sa iei lucurile asa cum vin. Succes!

7 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Din experienta, e mult mai okay sa ii zici personal, dar sa ii explici clar motivele si ca na, din pacate nu poti sa alegi de cine sa te simti atrasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i adevarul, indiferent cat este de dureros!
Daca apelezi la minciuna, complici lucrurile si posibil sa creezi probleme si certuri, asa ca, alege intotdeauna sa fii sincera si sa spui adevarul, indiferent cat doare si cat va suferii celalalt.

| Freya1 a răspuns:

Bai este nasol pentru ca tu oricum o sa suferi.
Nu ai procedat corect ca te-ai folosit de un om aparent bun,iubitor si grijuliu pentru a uita de unul ce practic nu te mai iubeste. Daca tu crezi ca dupa ce l-ai luat de paravan,nu il iubesti mai poti si pur si simplu sa ii spui jet e nasol.O sa ai de suferit, o sa iti para rau si dupa ce o sa il lasi cel mai probabil o sa regreti ca o sa dai peste alti mai nasoli si o sa incepi sa scrii pe aici ca iti pare rau si nu sti cum sa te intorci la el, ca el si-a refacut viata si alte chesti.
Eu consider ca ar trebui sa vorbesti cu el si sa ii spui ce te apasa si impreuna poate o sa rezolvati problema, macar sa ramaneti apropiati, sa o luati usor si sa vezi ce se poate rezolva. Aveti 20 si ceva de ani si se presupune ca trebuie sa fi-ti oameni maturi ce nu judecati doar dupa aspect fizic spre exemplu (eu consider ca asta nu iti place tie). Cand o sa iti iei unul rupt din soare ce o sa iti de-a pumni o sa iti amintesti de "amaratul" asta ce sigur simte ca nu il iubesti da cu toate astea sta langa tine si inca mai incearca.

| SkyPilot a răspuns:

Ii spui direct in fata. Asa ar fi corect, mai ales ca spui ca el s-a purtat bine cu tine. Fii pregatita sa ii dai si explicatii.

| ywar a răspuns:

Ai plecat de la premise gresite, inca de la inceput: ti-ai gasit pe cineva doar pentru a-ti uita trecutul. Spui mai jos ca te simti ocrotita cand esti cu acest baiat, dar tu vrei sa-l parasesti. Ma intreb daca voi adolescentii stiti vreodata ce vreti?!?! Eu mi-am pierdut speranta ca se va intampla asta. Eu cred ca tu ai merita un nenorocit care sa-ti dea palme sau poate pumni cand nu-i convine ceva, iar cand are el chef sa te tavaleasca prin pat doar ca sa-si descarce outele. Oare vei aprecia mai apoi un om mai asezat?

| Alexyne explică (pentru ywar):

Daca tu esti genul care da intr-o femeie daca nu iti convine ceva inseamna ca esti un nenorocit...barbatul care sa ma loveasca sau sa ma bata inca nu s-a nascut plus ca nu suntem adolescenti uitate mai bine ce varste avem si dupa raspunde

| laurentiu662 a răspuns:

Kys