| BeHappyOriceArFi a întrebat:

Salut.Tocmai am patit ceva care ma enerveaza sad.
Cand am iesit de la scoala o colega de-a mea care imi place foarte mult a ramas in fata scolii pe o banca sa o astepte pe mama ei.Toti a plecat numai ea a ramas pe banca si eu am iesit din scoala ultimul findca am avut un examen si am mai stat putin.
Cand am vazut-o pe banca am salutat-o si i-am zis ca as fi stat cu ea dar trebuie sa plec findca trebuie sa ma duc undeva si am plecat, dar defapt....as fi stat cu ea tot timpul findca nu trebuia sa merg nicaieri faza este ca imi era frica sa stau findca nu stiam ce sa vorbesc cu ea,nu stiu nimica despre si mergem de un an in aceeasi clasa si nu o cunosc deloc,in clasa zicem o gluma radem si atat in schimb nu stam de vorba minute intregi cum fac altii,nu inteleg cum fac straight face.
Nu imi este rusine deloc sa vorbesc cu fetele sau timid,insa nu stiu ce sa vorbesc,sau mai vad baieti care stau cu grupuri de fete si le fac sa rada, nu inteleg cum straight face.
Spuneti-mi si mie va rog, sau dati-mi id-ul ca sa vorbim daca nu puteti spune tot aici.
Multumesc mult!
P.S Am 14 ani si ea la fel big grin

3 răspunsuri:
| Amidepsi a răspuns:

Stai calm, n-ai pierdut niciun tren...tot ce-ti trebuie e sa vorbesti o data, o singura data cu cineva si o sa treci peste timiditate.
Arta comversatiei nu e asa complicata cum ti se pare. Exista "subiecte standard" pe care poti sa le abordezi cand esti in pana de idei.Voi doi sunteti colegi, nu? Intreab-o chestii legate de scoala, barfiti profesorii, chestii d-astea... Daca nu stii cum sa incepi, fa un comentariu legat de vreme, o sa mearga, garantat 100%.
Si daca nu stii ce sa vorbesti despre tine,intreab-o chestii legate de ea.(ex: Cum a fost week-endul?, Ce muzica asculti?, Ai frati, surori?, Ai un animal? Te simti bine? Pari putin posomorata.)Stii tu, chestii stupide care probabil or sa te plictiseasca de moarte dar macar o sa vorbesti cu eawinking.Si odata ce ati inceput, o sa vorbesti si despre tine inainte sa-ti dai seama.
Nu-ti face griji, te exprimi cursiv(cel putin in scris) si respecti regulile de ortografie si gramatica, ceea ce inseamna ca ai abilitati de comunicare.Plus, ai iesit ultimul de la examen si ai facut-o singur, lucru care te face sa pari preocupat de invatatura si, in consecinta, destul de inteligent.Deci ai tot ce-ti trebuie ca sa porti o conversati, o sa te descurci perfect.
Bafta!big grin

| neutrino a răspuns:

La 14 ani ai pierdut deja primul tren. Pana cand nu vei avea capacitatea de a putea comunica direct cu o fata, calculaturul nu te va ajuta cu nimic. Nu te poti ascunde mereu in spatele monitorului si sa tot ceri id-uri, si apoi nu uita ca asa ceva nu se cere, numai decat atunci cand tu il faci public pe al tau.

| Earthroot a răspuns:

Pai o placi sau ce? Poate esti introvertit si asta-i stilu tau. Daca faci toate fetele sa rada nu inseamna ca o sa te si perceapa ca pe o potentiala atractiva partida. Daca vrei sa te placa respectiva fata nu trebuie neaparat sa devii comic.