| Daniel_Croitoru_1977 a întrebat:

Nu stiu cum sa explic, am 14 ani,si de vreo cateva zile,simt un gust acru sau nu stiu cum sa explic, urat in gura,mai mult cand mananc se simte foarte tare,asa de ciudat se simte incat imi vine sa scuip mancarea,eu credeam ca e de la mancare,dar am mancat mai multe feluri si am aflat ca nu este de la felurile de mancare,ci este de la mine. Eu cred ca este din cauza igienei care nu este precara,dar de acum voi fii atent la acest lucru,si mai multi factori,a si mai am ca niste fungi pe limba dar nu sunt asa de multi dar totusi se vede ceva bine.Ce sa fac? M am gandit ca mai intai sa ma duc la un stomatolog sau o farmacie care sa ma redirectioneze la un stomatolog,acum nu prea stiu eu ce sa fac,daca stiti sa mi spuneti va rog,si parintii mei vor acelasi lucru sa fac, sa merg la stomatolog.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru a trata limba când te speli pe dinți, să periezi și limba să să folosești și apă de gură.

| PsyhoChild a răspuns:

Spalate pe dinti mai des, foloseste apa de gura, ata dentara si mesteca guma dupa fiecare masa. Daca nu trece dupa o saptamana ai puroi la vreo gingie si trebuie mers la medicul de familie ce te va trimite la un stomatolog

| NoisyLight a răspuns:

Cauza este refluxul gastroesofagian. O parte din bolul alimentar aflat în stomac, amestecat cy acid gastric, este împins în sus, prin esofag. De aici apare gustul acru. Cere-i medicului de familie o trimitere la doctorul gastroenterolog.

| Daniel_Croitoru_1977 explică (pentru NoisyLight):

Si acolo imi va face ceva rau? Adica stiu ca imi va face bine, dar imi este foarte frica sa nu imi bage ceva in esofag sau ceva dureros broken heart

| NoisyLight a răspuns (pentru Daniel_Croitoru_1977):

Vei prim un tratament și te va pune la dietă.

| Daniel_Croitoru_1977 explică (pentru NoisyLight):

Multumesc,dar faza este ca daca as avea asa ceva nu ar trebuie sa am si alte simptome? Adica eu doar acest simtom il am