| Bambu234 a întrebat:

Salut TPU! Acum câteva zile am făcut dragoste cu o fata și era la începutul menstruației, zilele următoare trebuia sa ii vina și acum, cred că s-a dereglat procesul. Care ar fi motivul dereglării? Țin să menționez că am făcut-o protejat, Durex Extra safe(vreau părere și la acest tip de prezervativ)! Si încă ceva, a fost pentru prima dată la ea...deci +Dezvirginare. Funda!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca inainte avea o menstruatie regulata, trebuie sa inteleaga ca in cazul adolescentelor si tinerelor, nu este deloc neobisnuit sa apara mici dereglari si ajustari hormonale, acestea fiind cauza in ceea ce priveste modificarile ciclului menstrual.

Mici diferente de +/- 1, 2, chiar 3 zile, sau o singura intarziere de pana la 10 zile, nu ar trebui sa reprezinte motiv de ingrijorare.

Daca inainte, avea oricum un ciclu neregulat, atunci este firesc sa nu poata determina data la care va incepe urmatorul ciclu menstrual.

Daca sexul a fost protejat se exclude sarcina, caci asta ma gandesc ca este ingrijorarea.
Sexul, chiar si cand vorbim de dezvirginare nici nu deregleaza si nici nu regleaza activitatea hormonala, deci nu are cum sa afecteze durata ciclurilor.

Dar din moment ce spui ca zilele urmatoare ar trebui sa ii vina, atunci nici macar nu se poate discuta de intarzieri, deoarece nici macar nu stiti daca ii va veni la timp sau nu.

Numai bine!

1 răspuns:
| BabaOarba a răspuns:

Durex Extras Safe e extrasafe daca a fost folosit corect, adica nu s-a rupt, nu a cazut etc.

Dereglarile hormonale la persoane tinere sunt frecvente, pot duce la intirzieri de menstruatie si de luni de zile.

Daca au trecut doua saptamani de la actul sexual, se poate face un test de sarcina, daca chiar vreti sa stati linistiti, insa nu cred ca e cazul de asa ceva.

Si bravo pentru ca sunteti responsabili si va protejati!