| DrHouseAddicted a întrebat:

am 13 ani si ma gandesc ca am o dereglare hormonala.Am penisul aflat in erectie de 17 cm, si din cate am vazut nu este normal. Spun dereglare hormonala ca, sunt mai 'paros' decat restul colegilor mei (eu avand par pe picioare, testicule, la subrat, in jurul anusului (care-i cam enervant) si mustata) Va rog ajutorul vostru, nu pot sa ma duc la mama si sa-i arat penisul in erectie si sa ii spun ' e vreo problema ca-i asa mare?'. Deci in final, este normal sau nu ca la 13 ani sa am toate astea? A, da, nu pot sa spun ca sunt un dependent de masturbare, dar o fac frecvent, odata la 1-2 zile, si am un fel de cosuri pe penis, am stors cateva, si chiar au iesit un fel de (nu stiu ce-s alea) ceva de la cosuri (nu puroi.). Sunt porii care-s mai mari si o sa-mi creasca par pana in varful pielii penisului, sau e o boala? Cel care ma lamureste are funda, mersi mult!

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Ai 13 ani, e normal sa ai dereglari si explozii hormonale.
Cat despre erectie, e simplu, incearca sa te masturbezi.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti mai dezvoltat decat altii la varsta ta.Care-i problema? Parul oricum iti aparea mai tarziu.Si lasa cosurile alea.Ca ai sa faci o infectie de nu ai sa o mai folosesti decat la urinat.Fa-ti o iubita.Laba indelungata dauneaza grav sanatatii.

| Emilian65 a răspuns:

Cosurile de pe penis, arata ca exista o infectie. Mergi la medic si vezi ce-ti recomanda. Faptul ca ai penisul de 17 cm la 13 ani nu este nici o problema. Mai usor cu laba pentru ca mai tarziu nu te mai ajuta penisul urias.

| Oana92 a răspuns:

Nivelul de testosteron este probabil putin mai ridicat, dar eu una nu cred ca este o problema, esti in crestere si probabil te dezvolti mai repede decat ceilalti. Aveai o problema daca aveai aceste manifestari la 7-8 ani.

| HueyFreeman a răspuns:

Acele "cosuri" reprezinta un fenomen perfect normal. Numai o parte din barbati au asa ceva. Sunt doar niste glande mai bulangii. Nu dauneaza cu nimic, doar ca arata putin cam nasol din punct de vedere estetic.

| sensualus a răspuns:

Baftosule

| tr3ig a răspuns:

Stai ma copchile calm. si eu sunt la fel de paros, dar nu la fel de dotat ca tine din pacatesad te-ai dezolvatat tu oleaca mai repede ca ceilalti colegi ai tai, nu-i nici un bai, stai calmwinking iar treaba cu mustata este ca si eu la 14 ani am inceput sa ma radwinking

| AleXisAleXis a răspuns:

Nu`ti fa probleme! totul este normal la varsta ta! Ai tu o mica mare problema dar nu e nevoie sa o subliniez eu ai subliniat`o tu destul de tare!

| Jigokunokishi a răspuns:

Eu la 12-13 ani aveam par pe penis si pe testicule, eu sunt al doilea cel mai dezvoltat din clasa, am 14 ani si am par pe fund, pe spate si incepe sa-mi creasca si pe burta, mai am un coleg care e mai paros ca mine doar ca e cu un an mai mare! Cat despre cosuri poate sunt papule perlate sau pete fordyce, dar asta e mai in masura sa ti-o spuna un specialist

| HappyGrumpy a răspuns:

Pai chiar ca e greu sa te abtii sa nu iei asa cazuri grave la misto, in primul rand. nu ai tata? probabil a semeni cu el "mai paros" si "dezvoltat", daca mama ta este deschisa la minte si nu e pudica si cu prejudecati ai putea sa o intrebi de taica-tau, mai pe ocolite. nu trebuie sa-i si arati, si daca considera si ea ca e anormal, atunci mergi la doctor endocrinolog, (ala cu hormonii) si banuiesc ca esti si mai inalt, si arati mai matur, e ceva normal, mai ales ca in ziua de azi ne hranim cu animale indopate cu hormoni si alte mutatii genetice.

| DrHouseAddicted explică (pentru HappyGrumpy):

Cu parintii nu ma simt asa de bine sa vorbesc despre chestii intime, intelegi? Si nu inteleg cum as putea sa-l iau pe ocolite gen ' tata, la 13 ani aveai par pe testicule? '. Oricum, la ideea cu animalele crescute chimic ma gandeam si eu, dar eu crescand la curte, mancandu-mi propria productie ( gaini, etc.) as putea fi mai normal decat cei care-si iau de mancare la scoala kebab-uri si alte prostii.

| DrHouseAddicted explică (pentru HappyGrumpy):

Da, am uitat sa mentionez ca sunt destul de inalt pentru varsta mea, dar cred ca este ceva normal, avand in vedere ca bunicul meu a murit la 2m si un pic si unchiul meu are 1.94. iti multumesc pentru timpul acordat ca sa-mi raspunzi la intrebare, probabil chiar o sa ma duc la medic.

| sCzKun a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor sa-ti spuna el totul. Aici nu vei afla mare lucru, decat pareri si poate vei fi si luat la misto, cand e vorba mai ales de sanatatea ta.

| DrHouseAddicted explică (pentru sCzKun):

Nu sunt major, si probabil o sa ma ia si el peste picior, de ce nu. Si nu am banii necesar (fiind minor) sa ma duc la un cabinet, sa dau cine stie cat, sa se uite la penisul meu sa-mi spuna ce problema am, probabil fiind perfect sanatos. Oricum, multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi happy.

| anonimlove123 a răspuns:

E foarte normal mei :* nai de ce sa iti faci griji inseamna doar ca au luat foc hormoniilaughingsi te pofta dar e normal iar cosurile la fel ies 1 de la hormoni si 2 nu le sparge in zona aia se gasesc multe bacteri care intra in pori daca le spargi si se formeaza puroi lasale sa treaca singurele si nu-ti fa griji odata cu varsta o sa se estopeze semnele astea:****

| DrHouseAddicted explică (pentru anonimlove123):

Multumesc foarte mult pentru ajutor!