| Stefan52721 a întrebat:

Salut TPU! Am 14 ani si cand penisul meu in erectie merge sa il decalotez complet, merge dar mai rămâne cam 10% si cand ajung spre sfârșit ma doare rau, sunt virigin, ce as putea sa fac? Este fimoza? Si mereu pielea acopera capul penisului, daca ma masturbez nu pot sa il fac decalotat nici un pic ca ma doare.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se poate numi fimoza ceea ce ai descris. Dar in astfel de situatii este necesar sa efectuezi exercitii specifice de largire a deschiderii preputului folosind 2 degete pe care sa le introduci sub preput in starea flasca a penisului si sa pe urma sa intinzi in lateral, atat cat poti de tare si de mult pana ce senzatiei de durere devine prea intensa. Procedand in acest mod vei reusi sa iti largesti deschiderea preputiului incat decalotarea sa devina posibila fara sa mai apara durerea. Este indicat ca inainte de a incepe aceste exercitii de intindere, pielea preputului sa fie cat mai bine iunsa cu un unguent cum ar fi : Betaderm, Dermovate sau crema Nivea pentru ca pielea sa fie imbibata cu uleiul care rezulta din aceste unguente si astfel pielea foarte bine inmuiata sa se intinda mai usor, cu mai putin efort si durere cat mai mica. In decurs de cateva saptamani este posibil sa reusesti sa-ti largesti suficient de mult deschiderea preputului incat procesul de decalotarea sa se poata face, usor, lin, fin si fara nicio durere.
Se mai poate proceda si in modul indicat s prezentat in urmatorul film educational :
INELE ELASTICE FOLOSITE PENTRU LARGIREA PREPUTULUI AFECTAT DE FIMOZA
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Spor la lucru si... Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic urolog care iti va spune care este cauza decalotarii incomplete a penisului tau.