| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani. In luna Iulie, am fost la chirurg, am crezut ca am fimoza, nu am putut decalota penisul in erectie. Doctorul mi-a zis ca nu am fimoza, si mi-a dat un unguent sa-mi pun pe capul penisului si in exterior, am pus 7 cat a spus, si am putut sa-l decalotez, dar nu sta decalotat merge pielea inapoi si mai ramane 20% din cap.

Cand am fost la control, i-am spus ca nu sta decalotat si a zis ca nu e nimic.
Dar intrebarea mea este, daca o sa mai pun acel ungent ( nidoflor ) pe tot penisul ( in interior), va sta decalotat?
Mie imi este frica ca la 16-17 ani sa am penisul doar lung si gros nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Din câte ştiu eu parcă nidoflor e pentru iritaţi dar mai bine citeşte prospectul pe google. Nu e bine dacă nu e decalotat complet. Încearcă la baie după ce te înmoi să îl decalotezi uşor câte puţin, va ustura puţin dar na. Azi puţin, mâine puţin şi vei reuşi. Şi să te speli bine zilnic cu săpun că se strânge mizerie şi se face la loc.

| Alcantara50254 a răspuns (pentru teo530):

E decalotat complet dar merge pielea inapoi, dar capul ramane 20-30%.

| teo530 a răspuns (pentru Alcantara50254):

Ca să eviţi fimoza faci cu ţi-am zis eu, nu ştiu de ce ţi-a dat nidoflor dar ţi-am zis caută pe google prospectul şi vezi pentru ce se utilizează. Acum eu nu-s medic deci să nu iei ce zic eu de sfânt, cred că medicul ăla ştie mai bine de ce ţi-o fi dat unguentul.

| patrik986 a răspuns:

Stai linistit ca nu este obligatoriu ca penisul sa fie decalotat! Sunt o multime de persoane care nu il au si nu au nici o problema cu viata sexuala si etc. Decalotarea se poate face prin operatie sau il lasi asa cum este natural nu e nici o pronlema.Mie de exemplu sa decalotat complet la 15 ani.

| Alcantara50254 a răspuns (pentru patrik986):

Da, dar poate penisul meu va fi doar lung si gros nu.

| Dervbt a răspuns:

De ce nu faci o operatie de circumcizie si scapi si de pielea care acopera penisul(preput) si de ata aia(frenulum)?

| Alcantara50254 a răspuns (pentru Dervbt):

Doctorul a zis ca nu e nevoie

| Dervbt a răspuns (pentru Alcantara50254):

Stiu, dar poti sa ceri tu. Arata mai bine estetic si te scapi de multe probleme pe viitor.

| Alcantara50254 a răspuns (pentru Dervbt):

Pot face asta fara parinti?

| Dervbt a răspuns (pentru Alcantara50254):

Nu, trebuie sa ai 18 ani daca vrei sa faci asta fara parinti. Ii poti convinge sa iti faca operatia asta, e pentru binele tau in viitor. Nu este necesara, intr-adevar, insa eu ti-o recomand. Poti sa cauti pe net, e mult mai ok sa fi circumcis. Mi-am facut operatia asta acum 2 ani, eu avand 18 acum. Nu a fost necesara, dar m-a scapat de multe probleme pe viitor, nu am patit nimic de la ea, organul este la fel de sensibil, arata mai bine estetic si nu mi s-a micsorat sau altceva. Sunt ferit de eventualele infectii la nivelul preputului deoarece nu mai exista. Majoritatea americanilor o au facuta, stim si noi cum e America. Evreii si musulmanii o fac din motive religioase, in mare parte.