| Darmih2004 a întrebat:

Am 14 ani si din cate am aflat viata sexuala in Romania se incepe de la 14+ si ma gandesc ca ar trebui sa imi iau si eu un prezervativ in caz de orice. Este bine daca as face alegerea asta? Si de unds pot sa vad daca e pe marimea mea?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Alegerea marimii prezervativului care urmeaza sa se potriveasca perfect pe penis se face NUMAI/DOAR avand in vedere grosimea penisului. Aceasta se determina prin masurarea circumferintei in mm, iar valoarea obtinuta se imparte la 2 si din rezultatul astfel obtinut se scad 10-15 unitati. Valoarea astfel obtinuta trebuie sa fie cea care corespunde cu numarul inscris pe ambalajul fiecarui prezervativ. Rezulta ca marimea prezervativului corect, se alege in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, deoarece in general prezervativele sunt fabricate in urmatoare 3 dimensiune si anume 178m; 195mm si 205mm lungime, dar exista si prezervative cu dimensiuni EXTRA pana la un maxim de 251mm lungime. In schimb ca si largime sunt fabricate in 4-5 tipodimensiuni/marimi/largimi si anume; care pot fi notate uneori si prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau cu numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm, care incepe de la 43-45 mm si creste cam din 3 in 3 mm si ajunge la latimea maxima de 66 mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea : Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Pentru prima oara se cumpara 3 prezervative a caror marime este apropiata celei rezultate din calcul si se probeaza fiecare in parte pentru a stabili care se potriveste cel mai....perfect. Sper sa fii multumit de informatiile oferite. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai vreun partener alaturi de care te gandesti sa faci pasul asta sau ce? Sau il tii asa ca poate vezi pe strada unul dragut/una draguta si dupa hai baiatu/fata sa ma dezvirginezi? Fii serioas/a, ma gandesc ca ai mai mult respect pentru propria persoana de atat.

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai aflat este in proportie de 99% minciuna.
Baiteii de 14 ani, abia incep sa aiba erectii si sa-si descopere organul, incep sa se masturbeze si sa experimenteze, dar sexul, apare mult mai tarziu dupa 16-17 ani, si doar la unii, care sunt mai dotati si mai norocosi.
Sunt copii care confunda masturbarea cu sexul.
In orice caz, la varsta asta, doar experimentezi si incepi sa-ti cunosti corpul, ca mai ai ceva ani pana sa ajungi la sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing las' ca-ti iei cand o sa ai o relatie, nu e ca si cum te-ai impiedica pe strada si te-ai dezvirgina. chill.

| N0H4CK a răspuns:

"Viata sexuala in Romania se incepe de la 14+" Ai spune-o de parca ar fi ceva normal laughing

| anonim2533 a răspuns:

Da. Du-te la farmacie ca o sa iti spuna aia

| psycho123 a răspuns:

Ia-ti cand consideri ca se apropie momentul ( cand gasesti persoana potrivita si sunteti siguri de ce vreti sa faceti)
Cu timpul se invecheste si e mai fragil si se poate rupe mai usor laughing)