| KuKMarE a întrebat:

am 15 ani si ma confrunt cu o problema,nu pot a ma masturba mai tare,adica nu pot sa trag te pielea penisului ca ma doare asa zisa ata, este grav? Va disparea odata cu actul sexual?(pana acum nu am avut un act sexual)

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te masturba.

| Violleta2022 a răspuns:

Ata aia nu dispare si nici nu se rupe la sex!
Banuiesc ca tu ai o problema diferita, cu decalotarea cucului, nu cu ata lui. Nu-i asa ca nu-ti iese capul penisului?
Daca da, atunci trebuie sa mergi la un medic UROLOG, sa vada cat de grava este situatia ta, daca se poate rezolva prin masaj sau prin operatie chirurgicala.

| mihai69 a răspuns:

Puța nu e praștie, să tragi de ea oricât vrei tu.
Ața aia e normal să fie acolo, și e normal să te doară dacă tragi de ea aiurea. Și NU, nu trebuie să dispară, nici la dezvirginare, nici la labă, nici în altă situație. Acel fren (că așa se cheamă de fapt faimoasa „ață") e ceva util și în mod normal nu trebuie să se rupă vreodată.

| corbulalbrosu a răspuns:

Atunci cand te masturbezi si in momentul in care iti retragi preputiul spre baza penisului apare o senzatie mai accentuata de disconfort sau chiar de durere, este posibil ca penisul sa fie afectat de asa numitul ''fren scurt (frenum breve) si in atfel de situatii glandul (capul) este tras cu forta inspre in jos, sa se ''aplece'' exagerat. Afectiunea se rezolva printr-o interventie chirurgicala destul de simpla, adica prin frenuloplastie sau frenotomie.
Operatia de FRENOTOMIE se face ambulatoriu, cu anesteziere locala, si este gratuita daca este efectuata la recomandarea unui medic specialist - urolog. Dar trebuie sa ai trimitere de la medicul de familie, care sa-ti dea un bilet de trimitere la medicul specialist sau la spital. Operatia in sine consta in taierea frenului si probabil coaserea ranii in cateva locuri si bandajarea glandului. Cusaturile se resorb in circa 2 saptamani si cel mai bine, dar este indicat sa eviti sa te masturbezi sau sa intretii orice act sexual cam 1 luna de zile. Toata interventia dureaza cam 3 ore din momentul intrarii in unitatea medicala si parasirea acesteia.
https://www.askmen.ro/......a5201.html
https://www.youtube.com/watch?v=IKABrGn2U-Q&t=26s
Multa sanatate!

| brokxy a răspuns:

Sa stii ca daca te masturbezi mult. Cam gen in fiecare zii. Sau mai des e normal sa te doara. Sau poate nu ai fost destul de excitat mai asteapta pana o sa faci sex pentru prima data...

| Emilian65 a răspuns:

In general ata de care vorbesti nu dispare la primul contact sexual. Ea poate sa reziste toata viata, fara sa influenteze viata sexuala.

| KuKMarE explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream daca dispare problema dupa actul sexual

| Violleta2022 a răspuns (pentru KuKMarE):

NU dispare problema, ca ata nu se rupe.