| Arabul98 a întrebat:

Am 15 ani şi sunt îngrijorat de mărimea penisului meu.În stare flească măsoară între 3-5 cm iar în stare de erecţie între 7-9 cm.Este normal? Vreau să ştiu dacă va mai creşte. Mulţumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este intr-adevar foarte mic, dar de crescut mai poate creste cativa centimetrii, odata cu tine, pana pe la 18-20 de ani!
Din pacate, masura penisului este mostenire de familie, iar daca vrei sa stii cat o sa creasca, intreaba-ti tatal, ca pe el il mostenesti!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pana la atingerea varstei de deplina maturitate care este considerata ca fiind intre 18-21 de ani la barbati, de obicei cresc toate organele corpului uman, insa este imposibil de anticipat in ce masura ti se vor dezvolta in continuare toate organele tale inclusiv penisul. In concluzie este posibil ca si penisul tau sa se mai alungeasca posibil chiar cu 2-5 cm, dar s-ar putea la fel de bine sa nu mai creasca deloc, deci marimea finala este cu totul imposibil de a fi intuit in acest moment. Dimensiunea penisului tau in stare erecta la aceasta varsta daca masoara doar 7-9 cm se poate considera ca fiind anormala/mult prea mica. Probabil ca va mai creste ceva in lungime insa depinde foarte mult si de dezvoltarea ta fizica. Multa sanatate!