| Cristi1001 a întrebat:

happy am 16 ani, sunt clasa a 10-a, din Bucuresti.

Mai exista bunatate, dragoste? Oameni cu demnitate si respect mai exista? daca da, imi doresc mult sa-i cunosc, nu mai suport caracterele dupa interes si pur si simplu fara niciun pic de educatie, in special, aproape toate fetele sunt numai dupa interes, bani, nu pentru sufletul omului, dupa caracterului lui. Ideea este ca eu stiu sa iubesc o fata, stiu sa respect o fata, sa tin la ea, sa-mi pese de ea, nu sunt un om indiferent, sunt un om foarte cald, care cauta caractere sincere si pline de afectiune, stiu sa las de la mine numai ca fetei de langa mine sa-i fie bine, mai bine imi este mie rau, decat ei, am fost educat in asa fel incat sa nu ma comport cum fac aproape toti baietii, a dica sa fie dupa sex sau dupa alte interese, nu sunt genul de om care sa intre in relatii de 1 saptamana- 1 luna, vreau ceva sa dureze, ceva care sa fie frumos, ceva care sa nu se rupa usor! Am sperat in trecut foarte mult, am sperat mult de la unele fete.dar in final..acele fete erau doar niste false si niste mincinoase..care chiar mi-au frant inima, si nu mi-e rusine sa recunosc, am plans pentru fete! Sunt un om foarte sensibil, pun foarte mult suflet in astfel de situatii! Daca mai exista oameni cu caracter si suflet bun, astept cu drag sa-i cunosc, imi puteti da un mesaj pe privat si vorbim. O rugaminte am : va rog sa nu comentati la misto si aiurea. Multumesc tuturor! happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai doar 16 ani, deci de-abia parasesti copilaria. Simti primii fiori pentru prima fata. e posibil sa te dezamageasca, o sa te vindeci in 1-2 ani si o sa o iei de la capat.
Nu inteleg de ce spui ca ai avut sperante de la mai multe fete si alte chestii din astea. Se contrazic cu ideea ca esti un om serios. la 16 ani, daca ti-a placut mai mult de o fata, inseamna ca nu prea intelegi ideea de placut, ca te agati de prima venita si o placi doar fiindca are fusta. Si atunci e logic sa suferi. Ca sa placi cu adevarat o fata, ca om serios ce spui ca te afli, trebuie sa o cunosti foarte bine (pentru asta trec luni bune), apoi sa te adaptezi la ideea ca incepi sa o placi (asta mai dureaza cateva luni bune), sa o curtezi un pic (macar 2-3 luni) si apoi sa-i propui ceva. Daca te refuza (este posibil, chiar daca ai ales-o bine), o sa-ti ia 1-2 ani sa te vindeci, in timpul asta nu vei mai placea nici o fata. Nu inteleg cand ai avut timp sa plangi dupa mai multe fete la doar 16 ani. Doar daca nu plangi dupa fete pe care le placi de 2-3 saptamani, ceea ce inseamna ca de fapt iti plangi doar de mila, neputand sa placi pe cineva la foc automat. Idei de genul: azi o plac, peste 3 saptamani ma dezamageste si peste 3 luni plac alta sunt prostiute. Nu contest ca la sfarsitul copilariei p[oti simti asta, dar nu poti zice ca suferi cu adevarat, este doar o ploaie mica de vara, o luna-doua, trei lacrimi si gata. Si se intampla daca te arunci sa "placi" fete pe care nu le cunosti indeajuns, despre care nu te-ai lamurit daca iti sunt compatibile, daca merita sa incerci sa le placi. Foloseste-ti si mintea, nu ai nici un avantaj in a te inamora ca un iepuras in cateva saptamani si a suferi alte cateva saptamani dupa asa-zisul amor. ia-ti timp, cunoaste bine fata, daca ti se pare ca nu sunteti suficient de compatibili, nu dezvolta sentimente pentru ea, nu vei suferi aiurea. oamenii cu caracter iubesc rar si serios, nu sufera dupa himere. Un om sensibil pune mult suflet si in alegere, nu numai in vaietat.

| Cosmiinna a răspuns (pentru Brigaela):

Nu conteaza varsta, conteaza educatia conteaza caracterul happy uita-te in jur la copii de 11 12 ani care injura mai rau ca la usa cortului si care se cred buricul pamantului. Aiurea.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmiinna):

Nu era vorba despre aceia. Intotdeauna ne raportam la cei mai buni, nu la cei mai rai.

| Cosmiinna a răspuns:

Da exista si eu sunt una din ei. Te inteleg perfect pentru ca si eu intotdeauna m-am pus pe ultimul loc si m-am sacrificat cat am putut pentru a le face celor de langa mine pe plac. Am suferit la randul meu, dar mereu am avut siguranta ca roata se intoarce. Ma bucur ca esti un asemenea om si crede-ma ca vei avea mult de castigat happy intr-o lume acida ca asta sa fii om e un lucru extrem de mare. Ai sa gasesti o fata care sa te pretuiasca la momentul potrivit, dar te rog oricat ai fi de bun nu te lasa sa fii luat de fraier. Ai grija de tine :*

| Cristi1001 explică (pentru Cosmiinna):

Si tu de tine! :*

| Keith a răspuns:

Da exista doar ca noi nu avem norocul sa ii gasim asa de usor.In cazul meu crede-ma ca am dat peste foarte multe persoane false si mincinoase,nu ma refer aici numai la relatiile de iubire,ma refer in general,de mica am fost mintita in cel mai marsav mod posibil,dar eu totusi taceam si sufeream in tacere,acum lucrurile s-au schimbat,am intalnit pe cineva care ma iubeste cu adevarat,prieteni am avut multi dar toti au fost pe interes,inclusiv familia mea m-a mintit cu multe lucruri,dar nu mai vreau sa imi amintesc,singurele persoane care ma iubesc si le iubesc si eu sunt soacra mea,sotul meu si prietena mea ceam mai buna,in rest nimeni altcineva nu mai exista pentru mine,am trecut prin multe deceptii inainte de a intalni aceste persoane,in afara de ratiune,de inteligenta trebuie sa ai si putin noroc de la Dumnezeu ca sa fii fericit,tu cu o inima atat de buna ai avut noroc numai de panarame dar nu trebuie sa devii pesimist din cauza asta, pentru ca ai tot timpul din lume ca sa intalnesti persoana potrivita, si alta data iti recomand sa nu iti mai oferi inima pe tava oricui si sa fii putin mai rezervat, nu iti scoate in evidenta punctele slabe pentru ca risti sa fii luat de prost, mai intai cunoaste-ti mai bine partenerul de viata si vezi daca merita iubirea ta sau nu.Nu te mai avanta atat de usor pentru ca in ziua de astazi nu prea mai poti avea incredere in oricine.Bafta!