| yonutz888 a întrebat:

Am avut contact sexual cu prietena mea care era virgina cu 4 zile pana sa ii vina ciclul. Inainte de a-mi pune prezervativul am atins-o putin cu penisul in zona vaginului, fara sa o penetrez, apoi mi-am pus prezervativ si am continuat. Intrebarea mea este daca exista riscul unei sarcini. Mentionez ca dupa 4 zile i-a venit CM.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format/instalat o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt sfarsitul unui ciclu, in consecinta se elimina ovulul "mort"/ degenerat impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul in cazul formarii unei sarcini.Pe de alta parte in ultima saptamana a ciclului menstrual, sau mai precis cu 3-5 zile inainte de menstruatie probabilitatea de a se ramane/instala sarcina este mai mica de 5%. In cazul vostru sarcina este 100% exclusa in situatia in care menstruatia este similara cu menstruatiile anterioare ca durata, cantitate de menstra eliminata si fluxul zilnic. multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este pericol de sarcina, pentru ca nu era in perioada fertila.

| SkyPilot a răspuns:

Daca a avut menstruatia, nu mai are cum sa fi ramas gravida. Numai sa nu fi fost o "menstruatie falsa", diferita ca volum, durata, culoare fata de cele "normale".
Ati riscat, nu puteti conta pe ultimele cateva zile ale ciclului ca fiind infertile. Daca ar avea o intarziere de 9 zile, ar insemna ca a avut ovulatia in ceea ce credeati voi ca e a 5-a zi inainte de ciclu, deci in acea zi, urmatoarea si poate inca una ar fi fost fertila. Odata ce a avut menstruatia stiti sigur ce s-a intamplat, dar nu puteti conta pe menstruatie in avans ca metoda de contraceptie.

| SMSK8Crew a răspuns:

Nu se intampla nimic. Stai linistit, i-a venit deci nu s-a intamplat nimic. Linistiti-va amandoi. E totul in regula.

| yonutz888 explică:

Nu a avut nicio intarziere, a venit la timp.