| DroGhys a întrebat:

Am avut o relatie cu o fata la distanta pentru cateva luni, totul bine si frumos, am plecat din Italia in Romania sa ma vad cu ea pentru prima oara si totul a fost frumos acolo. Urma sa ne mutam impreuna si restul. Problema de la care ne-am despartit este in felul urmator:

Mai la inceputul relatiei am aflat ca ea inca vorbeste cu fostii si m-a cam deranjat. A iesit cearta, pana la urma a trecut problema.

Cand am plecat in Romania sa ma vad cu ea, ea era la mare. Dupa care am aflat ca ea il chemase pe un fost ( unul cu care a incercat o relatie, tot la distanta dar el nu a fost in stare in 2 ani sa se duca de la Bucuresti la ea sa o vada). Si dupa mi-a sarit tandara si normal, mie nu mi se pare corect avand in vedere ca eu veneam din Italia pentru ea si ea il cheama pe ala la mare sa se cunoasca. Apoi cand ne-am vazut i-am spus ca nu e frumos etc, mi-a promis ca nu mai vorbeste cu el si toate cele. Avand foarte multe momente frumoase impreuna in perioada in care am fost in Romania.

Ea mi-a spus: Ca l-a chemat sa le dovedeasca prietenilor ei ca nu vine. Si ce fel de persoana e. Si imi spune ca daca chiar voia sa se vada cu el, cand s-a oprit la Bucuresti putea sa il cheme sa se vada.

Dupa ce m-am intors in Italia, peste cateva luni urma sa ma intorc in Romania si sa ne mutam impreuna. Cand am fost in Romania ea mi-a dat parola de la fb si ma conving ca nu are nimic de ascuns de mine. Dupa care am intrat o data si am vazut ca ala i-a scris, si nu am citit am intrebat-o pe ea ce i-a zis. Si a inceput sa faca panarama ca de ce am intrat pe Fb ei si ca s-a saturat de geloziile mele asa ca ne-am despartit.

Dupa ne-am impacat si ea m-a intrebat daca m-a m-ai cautat o fata care ma invitase la mare si i-am spus ca nu si ca nu vorbesc cu ea ca nu e corect fata de iubita. Apoi am intrebat-o: Tu mai vorbesti cu cel de la Bucuresti? Si zice nu.

Intr-o zi ma intreaba, cand pleci la lucru? Si ii zic in 30 min. Apoi imi zice bine hai ca eu ma pun sa ma joc cu niste prieteni (League of legends) si inchide confa de pe skype. Dupa o intreb cu ce prieteni si imi spune o colega si un coleg. Cand am verificat ea se juca cu cel de la Bucuresti. Si cand ii zic, imi zice ca a mintit ca stie ca am ceva cu el si ca is gelos. Ca ei is amici si atat si ca eu in nebun si nu am motive de gelozie. Si ca ce? daca e cu mine nu are voie sa se joace cu el?

Bun voi ce parere aveti si spuneti si mie daca gandesc bine aici.

Cand incepi o noua relatie nu este normal sa fii idiot si sa nu mai saluti persoanele cu care ai avut o relatie, gen un: Buna, cf si atat. Dar nu sa stai la povesti, taclale, jocuri. Nu e normal sa il deranjeze pe actualul? Care trebuie sa fie relatia cu fostul/fosta?

17 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Tipa nu stie ce vrea si sa invarte intre voi doi.Mai degraba va invarte pe voi doi. Eu mereu imi spun in minte faza asta: daca nu imi place ceva la o persoana de la inceput, mereu ma va deranja acest lucru...asa ca ori ma obisnuiesc cu el, ori renunt la persoana asta. Cu alte cuvinte, ori te obisnuiesti ca ea sa flirteze cu alti tipi, ori renunti la ea.Nu se va schimba.

| DroGhys explică (pentru ladyMillion):

Deci faza e in felul urmator. Ea este o fire foarte orgolioasa si chestia este ca ei ii place sa fie prietena cu toata lumea si sa vorbeasca cu toata lumea. Acel baiat nu este singurul fost cu care mai vorbeste. Ca mereu imi spune ca a mai ramas amica cu multi dintre fostii iubiti. Dar sincer m-a deranjeaza, deoarece eu gandesc cum am zis: Buna, cmf, si atat. Nu taclale, povesti etc.

| ladyMillion a răspuns (pentru DroGhys):

Pentru ca flirteaza cu ei...Cunosc genul asta de fata. Se simte bine stiind ca poate avea mai multe oferte in cazul in care se razgandeste si ca mai multi stau dupa fundul ei. Tu esti unul dintre acei fraieri

| RAY a răspuns:

Man la cum arati de ce te complici cu relati la distanta?

| DroGhys explică (pentru RAY):

Pentru ca m-am mutat in Italia. Si italience nu imi trebuie. Iar eu imi gasesc mai greu,, jumatatea''. Nu sunt foarte pretentios dar nici deloc. Si cum adica la cum arat? laughing)

| RAY a răspuns (pentru DroGhys):

Poza ta man

| sofisis a răspuns:

Fata e fluturas pe lampa. Si cand te gandesti ca tu erai gata sa te muti in Romania pentru ea. laughing
Zi mersi ca ai aflat acum ce fel de persoana e si las-o naiba in pace. Vezi-ti de viata ta.

| DroGhys explică (pentru sofisis):

Problema e ca am dat foarte mult pentru relatia aia. Iar eu sunt in Italia acum si aici nu am cum sa imi incep o nou relatie. Si sa fim seriosi unde gasesti o fata sa vrea sa inceapa o rel pe net? Deci nu prea am ce sa mai facwinking

| sofisis a răspuns (pentru DroGhys):

Dar de ce nu iti poti gasi acolo pe cineva?

| DroGhys explică (pentru sofisis):

Crede-ma, am vrut mai demult. Nu se poate in zona in care stau eu. Plus ca e altfel cand ai o relatie cu cineva cu care te poti intelege perfect. Italiana nici nu prea stiu si este si mai greu sa exprimi multe lucruri.

| sofisis a răspuns (pentru DroGhys):

Pai si pana la urma nu inteleg,. Tu esti acolo cu scopul de a face bani sau scopul tau in viata e sa alergi din tara in tara dupa o iubire?
Parerea mea e ca trebuie sa stii ce vrei si unde vrei. E stupid sa crezi ca alergand dupa relatii online, vei gasi fericirea.
Da, merge sa te cunosti pe net daca e si ea la maxim o ora de mers cu masina de tine. Dar asa, sa tot bati aeroporturile...nu vad rostul.
Si nici sa te muti pentru una care nu stii exact ce vrea de la tine si de la viata...iar nu vad rostul.

| DroGhys explică (pentru sofisis):

Am venit aici sa strang niste bani si pentru ca unde stateam eu in Romania nu erau locuri de munca sa pot duce o viata cat de cat acceptabila. Apoi am cunoscut pers aceea. Iar acum nu prea am de ales, daca plec inapoi in tara nu am ce face, daca stau aici nu pot gasi pe cineva. Deci...chiar nu stiu ce sa fac.

| sofisis a răspuns (pentru DroGhys):

Eu cred ca poti gasi si acolo unde esti. Unde naiba esti? In Sicilia, sunt numai fete de mafioti pe acolo de nu te poti apropia de niciuna?
Hai sa fim seriosi.
Daca te-ai dus pe facut bani, concentreaza-te pe asta si restul or sa vina de la sine. Pana atunci, nu mai cauta adolescente ametite pe net ca nu vad ce poate iesii bun din asta.
Plus de asta, daca te mutai cu fata respectiva, ce faceai de bani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Prietenei" tale i se rupe de tine si cel mai probabil te insala cu fostul. Vestea buna ca e ca el nu se prea deranjeaza, faptul ca "n-a fost in stare" sa se duca de la Bucuresti pana la ea dovedeste ca pe el nu il intereseaza atat de tare prietena ta, o tine in caz de zile ploioase. Tie el ti se pare praf ca nu s-a deranjat sa se duca la ea, pe cand tu ai plecat din Italia ca sa o vezi in timp ce ea ii invita pe altii sa o insoteasca la mare. Nu stiu daca intelegi care dintre personaje e mai praf in aceasta mica povestioara dar cu siguranta nu fostul care face cam ce-si doreste cu ea, inclusiv o determina sa te minta pe tine ca sa aiba activitati impreuna.

Nu stiu de ce alte dovezi mai ai nevoie asa cum nu stiu de ce te mai afli in aceasta relatie...

| DroGhys explică (pentru anonim_4396):

Ei nu s-au vazut niciodata. Si chestia este ca atunci cand au incercat o relatie nu a mers, dupa care cica au ramas amici. Iar cand a fost la mare cica voia sa le dovedeasca prietenelor ei ce fel e ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita pentru una ca ea. cauta alta. oricine merita mai bun ca una ca aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este penibilă ce pot spunehee hee
Nu are rost să iti faci griji pentru chestia asta, treci peste mai sunt si alte fete, nu-i singura happy