| Ismc123 a întrebat:

Am avut un contact sexual de ceva vreme. Am facut doua numere și ambele erau protejate. Luna trecută mi-a venit menstruatia in data de 9 august și luna asta nu mi-a venit, mentionez ca nu e regulat ciclul. Uneori am crampe, ma dor "sfarcurile" și am dureri de cap mai mereu. Intrebare: de ce nu imi mai vine oare? Sunt speriată.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul neregulat, nu se poate estima sau aprecia, data urmatoarei menstre.
Cum sexul a fost intotdeauna protejat, nu-i caz de griji sau sarcina.
Sanii dor hormonal in anumite perioade ale lunii. Asa ca, nu este cazul sa te stresezi cu durerile de sani.
Durerile de cap apar de la stres sau oboseala, nu de la o sarcina. Crampele de burta apar de obicei de la mancaruri sau bauturi care provoaca gaze.
Bineinteles ca mai sunt si durerile de burta de dinaintea venirii menstruatiei, cand pot apare si crampele.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu a pornit menstruatia pana acum exact din motivul precizat de tine si anume ca ciclultau menstrual este de tip NEREGULAT. Fiindca caracteristica principala a ciclului tau menstrual este cea de a se produce in mod NEREGULAT, inseamna ca lungimea ca numar de zile poate sa fie mult diferita de la un ciclu la altul. In baza acestui rationament reiese ca actualul ciclu menstrual daca ar fi existat alte conditii in activitatea hormonala, s-ar fi putut termina chiar si cu o saptamana in urma. Deoarece lungimea unui ciclu menstrual este considerat ca fiind ''NORMAL'' daca are un numar de zile cuprins intre minim 21 de zile si 35-42 de zile, inseaamna ca in acest moment NU ar trebui sa ai/sa fii deloc ingrijorata fiindca lungimea actualului ciclu se incadreaza in lumitele normalitatii. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Tu ai facut 2 numere? laughing
Din moment ce te-ai protejat si oricum ciclu nu este regulat sanse mici de gestatiewinking