| MinerulC a întrebat:

am deschis subiectul aici deoarece nu am gasit un loc mai potrivit.

Am 16 ani. ok stiu ca foarte multi o sa radeti.
Pana acum nu am avut prietena. Nu din cauza aspectului fizic si din cauza faptului ca sunt rusinos. pur si simplu imi este rusine sa intreb o fata daca vrea sa fie iubita mea. am incercat asta o singura data. si a fost foarte ciudat am intrebat-o pe fata iar ia s-a uitat la mine. nu a zis nici da nici nu. si pur si simplu a plecat si dupa nu a mai vorbit cu mine. asi avea nevoie de niste sfaturi gen : cum sa scap de timiditate happy pacat ca nu este o boala pe care o poti vindeca cu pastile. cateodata ma gandesc ca sunt timid deoarece nu am sarutat niciodata o fata. Realitatea e mult mai grea ca viata virtuala happy astept niste sfaturi (ps. Nu am foarte multi prieteni in orasi m-am mutat recent)

Răspuns Câştigător
| BlakeLively a răspuns:

Timiditatea va disparea in timp,probabil cand vei vrea tu. Trebuie sa ai incredere in tine,pentru ca asa vei cuceri cu adevarat o fata. Intr-un fel te apreciez, pentru ca baieti ca tine nu mai sunt(cel putin nu asa de multi). Intr-o zi, vei gasi tu o fata timida si cuminte, si crede-ma veti scapa amandoi de timiditate, impreuna. Bafta! Si nu te schimba doar pentru ca unele fete nu te plac asa cum esti tu.

| sayWhaaat a răspuns (pentru BlakeLively):

Nu mai sunt asa de multi? Crede-ma ca sunt o multime, depinde si localitatea in care locuiesti totusi, si pe cine ai avut norocul sa intalnesti pana acum.
Intorcandu-ma la intrebare, evita intrebarea aia atunci, cum s-a spus mai spus, comunica cu toate fetele, scoate-le pe toate la un suc, un film, socializezi, si fara sa iti dai seama vei deveni o persoana foarte deschisa!

| BlakeLively a răspuns (pentru sayWhaaat):

Sincer,cati baieti am intalnit doar unul a fost asa timid. Si nu depinde de localitatea in care locuiesti, depinde de comportamentul si felul in care gandeste acel baiat. Oricum, iti apreciez optimismul!

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Buna,
Ce ai facut tu, a sunat cam sec, te duci la o fata si o intrebi daca vrea sa fie iubita ta, fata nu stie cum sa reactioneze deoarece ai luat-o prea repede, probabil nici nu a apucat sa te cunoasca, sa-si faca o anumita impresie despre tine.
La 16 ani nu ai nevoie de prietena, esti un copil care trebuie sa se puna cu burta pe carte, voi vreti o prietena deoarece asta este se poarta, nu pentru ca aveti nevoie si de aceea nu stiti cum sa abordati fetele, oricum fetele de varsta ta sunt atrase de baietii mai mari, voi pentru ele sunteti mai copilarosi, de aceea iti propun sa incerci mai tarziu!

| Felys a răspuns:

Ideal ar fi sa nu mai pui nici un fel de intrebare,sa vina de la sine,adica initial te imprietenesti cu fata pe care o placi,o inviti la film,o scoti in oras,radeti glumiti,si daca si ea te place chiar nu e nevoie de intrebarea vrei sa fi prietena mea,ca doar nu o ceri in casatorie,pur si simplu va apare si primul sarut, si altele, tu trebuie doar sa fi dezinvolt, sa razi sa glumesti cu fetele si s-o gasi una sa te placa, succes

| ErrorFound a răspuns:

Ba da, poate fi si o boala. Se rezolva cu o vodka sau marijuana. laughing
Glumesc doar...
Ca sa nu te mai considere lumea rusinos trebuie sa nu te consideri nici tu rusinos(in primul rand). happy
*Cu ultima faza m-ai spart* Pai inseamna ca nu stie nimeni cine esti, cum te comporti. Uita-ti viata de pana acum si incepe sa te comporti mai dur.
Fi tare, de acum poti fi oricine vrei tu sa fi.

| grab a răspuns:

Minere,
Cauta-ti un mentor in anturaj, unul care se vede ca e sigur pe el si are carisma.
Incearca sa furi meserie de la ala.
Eu asa am facut! happy

Fii ochi si urechi, iesi cu ala mereu peste tot, roaga-l sa agate fete la misto sa vezi si tu cum face si cum reactioneaza ele.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 14 ani si nici eu nu am avut o prietena pana acum. Si din fericire asta a fost bine pentru copilaria mea. Insa si eu mi-am incercat norocu cu fetele, dar am fost refuzat precum ai zis tu mai sus. Secretul e sa te intelegi bine cu fata pe care o placi, ca daca taci mocnit in fiecare zi si te holbezi doar la ea fara ca macar sa nu discutati despre ceva, nu rezolvi nimic. La bazele unei relatii adolescentine sta prietenia, dupa parerea mea, bineinteles.

Baftahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite,si eu am fost timida
Dar sa spunem ca am primit un impuls si acum sunt ok (acel impuls venind de la persoane pe care le-am cunoscut)
Ce vreau eu sa spun e ca, trebuie sa lasi viata virtuala si sa cunosti pe cineva in real.Ia-ti inima in dinti si fa-o, si ai sa vezi ca timiditatea o sa dispara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfooooai deci daca eu ii ziceam la o fata ca o plac si reactiona asa pe cuvant ca eu ma impuscam!

| madalinamadu a răspuns:

Pai daca iti este mai usor sa comunici in "lumea virtuala" ai putea incepe usor, daca placi o fata o intrebi ce face, dupa aceea gasesti un subiect de discutii(in general primul subiect mi se pare scoala, adica toata lumea poate vorbi despre scoala big grin )iar daca vezi ca aveti lucruri comune sau daca iti da semne ca si ea te-ar placea o poti invita in oras, adica daca sunteti numai voi doi nu ai de ales si trebuie sa vorbesti cu ea si astfel poti scapa de timiditatebig grin. Succes! :*

| Alexandra101112 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa o intrebi...incearca mai intai sa fiti prieteni buni fara sa grabesti lucrurile pentru ca astfel o sa te simti mai bine si mai comod si cand simti tu ca este momentul spune-i adevarul:ca pana acum nu ai sarutat nicio fata si ti-ar face placere sa te ajute ea cu acest lucru.Eu sunt fata si crede-ma ca nu as rade de asemenea lucruhappyMult succes:*

| dyad99 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa iti fie rusine ca nu ai avut o prietena, desi ai 16 ani, stiu chiar si o actrita care a patit la fel. in primul rand trebuie sa gasesti fata potivita, sa vorbesti cu ea sa va intelegeti... apoi poti sa ii zici ca o placi si astepti raspunsul ei. Succes... dar nu uita cauta fata potrivita happy