| Erik_7239 a întrebat:

am fost cu o fata apoximativ 2 ani, nu ne-am mai inteles si am fost despartiti 1 luna, ea o iesit cu un tip mai mare de 2 ori, dupa aia ne-am impacat si nu a mai tinut legatura cu el. si dupa 2 luni imi spune ca nu mai tine la mine cum o tinut odata si ca se mai gandeste daca mai are vreoun rost sa ne impacam, dar o zis ca sunt sanse mici sa ne impacam eu o iubesc enorm nu vreau sa o pierd, suntem in aceeasi clasa si mie foarte greu, am ramas totusi prieteni buni, CE SA FAC? FUNDA + VOT, Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dan_2834 a răspuns:

Poate asa crezi tu.ca nu a mai tinut legatura cu el, dar nu ai de unde sa fii asa de sigur. Cert este ca nu te iubeste, sau ca nu te mai iubeste la fel ca la inceput. Poate iubirea ce ti-o purta s-a transformat intr-o iubire frateasca sau amicala.Nu cred ca are rost sa mai insisti din moment ce ti-a zis ca nu mai tine la tine ca la inceput.Ai putea insa sa incerci sa vezi ce simte pentru tine.Incearca sa nu o mai bagi in seama,sa o tratezi cu indiferenta, sa nu o mai suni sa nu ii mai tr sms-uri, sa nu mai vb cu ea pe mess sa vezi ce reactie are. Poate acest lucru o sa o faca sa isi dea seama de fapt de ceea ce simte cu adevarat pentru tine.baftahappy

8 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cred ca iti va trebui foarte multa finete. Pe de alta parte va trebui sa iti revizuiesti putin atitudinea din punct de vedere intim. Sa incerci sa te cunosti mai bine pe tine, si mult mai bine femeia, caz particular pe ea. Daca a iesit cu un tip mult mai mare decat ea, imagineaza-ti ca acela are si experienta de viata. Ori aceasta experienta nu se invata la fara frecventa. Chiar daca relatia lor a fost pasagera, ea a ramas cu amprente clare referitoare la viata de cuplu. Daca a fost impresionata placut, va avea de acum incolo altfel de cerinte de la barbati, si aceste cerinte au de obicei un caracter permanent. Nu este nimeni vinovat in aceasta ecuatie. Doar ca tineretea ta mai are multe de aflat, iar tineretea ei la un moment dat a avut un alt destin. Acea relatie efemera de altfel a fost un pas spre cunoasterea ei ca femeie si o treapta in evolutie intr-un fel. Si-a dat seama ca este facuta dintr-un alt aluat si ca isi doreste de fapt altceva. Ceva ce, tine cont, nu va inceta sa caute niciodata. Tu va trebui ori sa tii pasul cu ea, ori sa o intelegi si sa te retragi. Sau, sa revenim la raspuns, sa dai dovada de multa finete. Intr-o astfel de finete la care ma refer, nu incap sub nicio forma reprosurile, lamentarile, declaratiile obositoare si formele de gelozie. In timp ce te repliezi, fii putin mai indiferent, dar nu rautacios, mai masculin dar nu misogin, mai fin, dar nu chiar de matase. Comporta-te in asa fel incat sa iti vada doar aspectele pozitive. Sunt totusi putine sanse, dar poate intr-o zi va realiza ca a pierdut o iubire adevarata. Pentru aceasta insa va trebui sa fii un perfectionist si sa stii sa ii arati sentimentele in mod exemplar. Bafta!

| IloveME a răspuns:

Resemneazate! dragoste cu forta nu se poate! incearca sa nu-i arati durerea din sufletul tau! poartate cu ea cu indiferenta, poate o sa-i vina mintea la cap si daca intr-adevar tine la tine iti va cere chiar ea sa va impacatzi!

| unnimeni a răspuns:

Ciorba incalzita nu e la fel de buna ca cea gata gatita.
Probabil va trebui sa gasesti pe altcineva oricat de greu si imposibil ti se pare la inceput.
Asta e, dragoste cu forta nu se poate.
Bafta!

| deejay_3315 a răspuns:

Este foarte important sa intelegi ca oricat de mare ar fi potrivirea intre voi, sunteti doua personalitati distincte, care vin in relatie cu anumite modele din familie, anumite asteptari, frustrari din relatiile anterioare, care nu vor inceta sa-si spuna cuvantul in relatia actuala. O relatie sanatoasa este aceea in care partenerii se cunosc foarte bine, sunt atenti la nevoile celuilalt, fara sa si le anuleze pe ale sale. O relatie sanatoasa presupune evolutia celor doi, dezvoltarea lor personala permanenta, in niciun caz constrangeri, frustrari.
Cand acestea apar, este nevoie ca fiecare partener sa-si comunice intr-un moment potrivit nemultumirea, sa justifice prin argumente de ce il deranjeaza un anumit lucru, ascultand si cauzele comportamnetului celuilalt.
Va recomand comunicarea asertiva, cea bazata pe calm, nu pe agresivitate, violenta. Daca esti foarte nervos, evita sa discuti, poti spune lucruri pe care le vei regreta si care pot genera rani partenera. Fixati-va planuri, proiecte pe care sa le finalizati impreuna, in felul acesta relatia se va consolida si veti fi proprii contribuabili la maturizarea relatiei.
Nu uitati sa va bucurati de fiecare lucru pe care il pretuiti, indiferent de cat de marunt ar fi, permiteti-va sa va bucurati de clipele petrecute cu cei dragi, dati-va voie sa va relaxati si sa uitati pentru cateva momente de pragmatismul de care aveti nevoie in fiecare zi ca sa traiti!

| cosereanca a răspuns:

Desi te cred ca o iubesti, dragoste cu sila nu se poate. Si eu am patit asa si, iti spun sincer o impacare e lipsita de sens in cazul asta. Vei suferi mai mult alaturi de ea decat fara ea. Cel mai probabil tine inca la tipul cu care a fost in scurta perioada in care ati fost despartiti. Plus ca abia despartita de cineva cu care ai stat doi ani si pe care zici ca l-ai iubit nu poti trece asa usor peste asta si sa te combini imediat cu altcineva...Stai linistit ca are balta peste si vei mai intalni fete pe care sa le iubesti...

| alexandra_8635 a răspuns:

Incearca sa treci peste asta sunt mute fete pe aceasta planeta stiu ca doare si ca ati fost destu de mut timp in preuna dar totu va trece timpu le rezolva pe toate. hey n-am zic e usor sa stii cautati alta iubita si arata-i ca ai trecut mai departe nu mai esti interesat. sa stii ca au mai trecut baieti prin asta adica nu vrei sa o superi si daca nu vrei sa treci peste asta fai o decaratie de dragoste apari a teevizor si fai o declaratie de dragoste dar asigurate ca se uita si ea in ace moment

| AmericanHistoryX a răspuns:

Te duci la alta...mare scofalaoh go on nu s-au terminat fetele inca esti tanar la ce-ti trebuie numa una?! ai ajuns sa depinzi de o fata? azi iti zice ca e bine, maine ca nu.las-o in treaba ei. poate nu te place si o iesit cu tine din politete sa nu zici ca-i de neam prost

| The best!! a răspuns:

Gaseste-ti pe altcineva, sunt multe fete si poate ea nu te merita, odata ce te-ai despartit de ea, normal ca nu va mai fi la fel.