| franciscintaiul a întrebat:

Salut TPU. Am fost cu o tipa o luna care a fost intr-o relatie de 8 ani. S-a mutat cu mine imediat dupa ce s-a incheiat fosta relatie. Acum ne-am despartit pentru ca ea a zis ca nu poate oferi acum iubire. Sunt constient ca ar fi trebuit sa ii las timp sa sufere si sa isi revina. I-am spus ca imi pare rau ca nu am avut rabdare de la inceput. Totusi am constientizat si ne-am despartit de comun acord. Am avut tot felul de discutii despre dificultatile noastre. Spunea ca are sentimente pentru mine dar inca nu de ajuns. A devenit foarte confuza emotional. Credeti ca dupa o perioada de singuratate as mai putea avea sanse la ea? Suntem foarte compatibili in gandire si idei. Ii ofer spatiul de care are nevoie si nivi nu o opresc din a iesi undeva. Vrea sa se mute singura si am fost complet de acord. Ce parere aveti? Daca e cineva care are cunostinte psihologice astept raspunsul cu mare curiozitate. Mentionez ca a fost intr-o relatie de 8 ani cu un tip agresiv care consuma droguri, alcool si joaca la aparate.Multumesc.

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cand ai o rana si iti pui un plasture, adereaza perfect, nu-i asa?
In cazul vostru, ea e rana si tu, plasturele.Aderenta perfecta, compatibilitate full.Dar...
V-ati grabit intr-adevar, ea are nevoie de timp, e complet dezechibrata de cei 8 ani in care si-a pierdut eu-l personal..., de mult timp.Si nu stiu daca tu ai atata rabdare, e vorba de niste ani ca sa se echilibreze si sa fie ea cu adevarat.
Ceea ce vezi acum sunt doar ramasitele a ce era candva, e doar ce ea singura a reusit sa salveze si pana se regaseste are drum destul-si foarte greu-inainte.Pentru ca, inainte de tine, nu avea un plasture, avea o lipitoare, un piranha cu care a reusit sa invete sa traiasca atat cat a putut.Acum e pustie,se cauta pe ea...
Poti sa o incurajezi,sa o ajuti,sa fiti prieteni, sa-ti continui rolul de plasture, dar aderenta va scadea in timp.
Tu vei ramane fara rabdare si entuziasm, ea va obosi sa se simta vinovata ca-ti da sperante acceptandu-te langa ea... Timp si sentimente pierdute in zadar, de amandoi.
In general un plasture folosit nu se reutilizeaza.E adevarul simplu.Dar tu hotarasti.

| franciscintaiul explică (pentru greece12):

Inseamna ca ar trebui sa nu mai am de-aface cu ea. Cel putin asta ar fi concluzia. Sau ce sugerezi sa fac?

| greece12 a răspuns (pentru franciscintaiul):

In general,oamenii discuta, isi impartasesc gandurile, sentimentele.
Daca tu crezi ca ai suficienta rabdare si ea suficienta putere de afectiune, poti sa ramai langa ea.
Oricum, discuta cu ea punand problema in modul in care ti-am raspuns.
Si gasiti raspunsul impreuna.

| ania a răspuns:

Sexul fără căsătorie dăunează grav sănății emoționale și relaționale.Ai mai fericit dacă ai face sex și te-ai muta cu cineva doar după caăsătorie. Ceea ce Creatorul nu aprobă nu binecuvântează și aduce nefericire si pagube emoționale greu vindecabile.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, dupa o despartire nu este bine sa sari intr-o alta relatie, pentru ca nu vei rezolva nimic. Iti trebuie timp sa te reculegi sa treci peste necaz si sa-ti revii, cel putin cateva luni bune, ca sa poti sa scapi de fantoma celui care ti-a fost iubit/iubita, atatia ani.
Era evident ca relatia asta nu putea fii una fericita si de viitor, din cauza femeii asteia, prospat iesita dintr-o relatie nefericita si "indoliata", care a ales sa se mute cu tine sperand ca mintindu-se te va putea iubii imediat dupa ce a pierdut barbatul cu care a fost atatia ani impreuna.
Nu-i nimic de facut acum, doar invatati din situatii de acest gen, iar pe viitor nu le mai repetati, ca sa nu suferiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Eu zic să stai departe de genul ăsta de persoane

E clar că e ceva mult mai grav acolo încă de când au început să intre în relații toxice ca și aceasta și încă 8 ani de toxicitate au marcat-o și mai profund I îi va fi cu atât mai greu să își revină

Și eu am dat de femei de genul și pot spune din propria experiență că nu merită

Nu poți schimba un om care are afecțiuni psihice, se poate schimba el în timp cu ajutor de specialitate, din păcate e foarte greu și se întâmplă destul de rar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost 8 ani cu unul care o domina și controla total.

Și ei i-a plăcut de ăla să fie așa dacă a stat 8 ani cu el.

Caută alta, nu ești genul ei.

Ea ți-a spus elegant că nu vrea să fie cu tine după doar o lună.

| Together a răspuns:

Nu te place suficient si vrea sa fie cu alti tipi. Ai fost bun la momentul respectiv dar acum vrea altceva, probabil sa preacurveasca o vreme, sau poate simte ca e in stare sa aiba o relatie cu un tip mai ok.

Confuzia asta emotionala e ca sa nu-ti zica in nas adevarul si sa te piarda, ori ca sa nu se simta vinovata, ori pentru ca inca esti bun in caz de nevoie. Pentru ea o relatie in care tu o doresti si ii oferi ce iti cere fara sa fie nevoie sa ofere sex e rentabila.

E foarte usor pentru o tipa sa abureasca un tip care s-a atasat prefacandu-se ca e confuza. Nu e deloc confuza, ii place atentia pe care o oferi, sprijinul si eventual resursele, dar nu e atrasa de tine, simte ca are optiuni mai bune.

Daca are sub 25 probabil vrea o vreme sa incerce tot felul de tipi sexy si daca nu gaseste ceva mai bun s-ar putea sa se intoarca la tine pe la 30+ cand e gata sa se aseze, daca mai esti in peisaj, si mai ales daca te-ai descurcat in cariera.