| David93 a întrebat:

Buna dimineața oameni buni, revin cu o mică nelămurire / confuzie.
După 7 ani de relație prietena mea s-a despărțit de mine acum 3 săptămâni (locuim împreună) si am spus ca daca s-a despărțit ea de mine ea ar trebui sa se mute, am vorbit cu ea in ziua care mi-a spus si i-am zis sa își caute chirie / sa anunțam agenția sa o șterg de pe contract, ea a zis sa nu o anunțam (urmam sa mergem in România in concediu) si sa rezolvam lucrurile in tara, am fost de acord si in tara după 3 zile m-am întâlnit cu ea sa rezolvam cu agenția (același raspuns, "hai sa rezolvam când mergem înapoi ca sa ne bucuram de concediu).
Am ajuns înapoi si după 3 zile iar i-am spus de mutat /agenție si răspunsul ei a fost "momentan nu stiu ce vreau, sunt confuza", am vorbit cu ea si i-am spus ai timp 2 zile sa te gândești ce faci in legătură cu noi, daca continuam sau nu ca nu vreau sa o lungesc.
Au trecut acele 2 zile si când am vorbit răspunsul a fost același "nu stiu ce sa fac" pana intr-un final a zis ceva de genu ca nu vrea sa ma mai încurce, am zis ca sunt de acord si sa anunțam proprietarul etc, rapsunsul a fost același (hai sa anunțam când îmi găsesc ceva si motive de astea) după discuție am plecat in camera la mine (dormim separat) si ea tot venea la mine sa ma îmbrățișeze a vrut sa ma si sărute dar m-am ferit.
Ce sa fac? Sunt complet confuz/derutat. Ce vrea sa facă? De ce nu vrea sa duca pana la final? Ma rânește lucrul asta.
Azi spune ceva mâine altceva.
Va mulțumesc!

51 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Parerea mea e ca ea te-a pus in garda ca in viitorul apropiat i-ti va da papucii, avand sau e in discutii cu alt mascul, de care nu este sigura ca va fi cu el, asa ca te tine pe tine de rezerva in cazul unui esec.Asa ca fai vant, daca nu va reusi acum tot va gasi pe altul.Sa fii iubit maxim de cane te merita...asta nu te merita...Sigur!

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca esti suficient de matur, ca sa-ti dai seama ca vrea sa se desparta de tine, dar nu vrea sa se desparta de benefiiciile care le are de la tine, adica statul in aceeasi casa cu tine, impartitul cheltuielor, eventual si sex.
Sincer, femeia asta este patetica!
Nu exista "nu stiu ce vreau, sunt confuza", fiindca atunci cand iubesti cu toata inima, spui: "nu pot trai fara tine", ori ea spune opusul, semn ca nu mai are nimic sentimental pentu tine, acum doar profitand de tine.
Eu spun sa-i oferi usa si sa-si vada de drum, sau sa o anunti ca te muti tu.

PS Am vazut si celelate postari ale tale, unde espui ca ea nu vrae casatorie acum. Din pacate nu-ti mai ramne decats a fortezi nota si sa o dai afara din casa si din inima ta, fiindca fata vrea pe altcineva, atat vreme cat -ti fost impreuna 7 ani si inca se gandeste ca ar mai sta cativa ani asa, deci nu are dragoste pentru tine, dar probabil ca-i oferi confort si ajutor financiar, de care nu s-ar despartii chiar acum, pana nu gaseste altul la care sa se mute.

| David93 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu am vrut niciodată sa imi caut prietena sa fie sclava In casa, cum am spus inainte, îmi place sa gătesc( mai ales daca am si un pahar de vin etc stau si câte 2 3 ore in bucătărie ) când ma plictisesc sau nu am ce face, nu sun băieții sa ies la.bere ci ma apuc sa fac curat In casă, începând din baie si terminând in bucătărie, nu ma feresc sa spăl hainele ( inclusiv lenjeria intimita etc) dar din partea ei e diferit, tot timpul e obosita, o doare capul si tot asa. Ea daca se plictiseste se duce in pat pe tablete sau telefon,

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru David93):

Mdah. Ati incercat sa faceti niste analize? Adica ea, ca tu pari foarte ok din ce zici. Probabil sa aiba ceva dezechilibre in organism, poate si o depresie sau pur si simplu e puturoasa de felul ei si te-a luat de fraier. straight face

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am încercat orice....eu nu am tipat niciodată la ea / lovit/înjurat sau altele..tot timpul am vorbit frumos, si le mulțumesc părinților pentru cum m-au crescut si educat. Dar ma întreb zilnic, de ce sufăr pentru ea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru David93):

Fara nici o intentie de a te jigni, si eu sunt intr-o situatie destul de intortocheata personal vorbind si imi pun aceeasi eticheta - DE PROST, DE AIA. Oricit ne-am c*ca pe noi, majoritatea barbatilor sintem niste prosti monumentali.

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai întrebarea mea e următoarea ....de ce sufar? Multi mi au spus ca nu am motive, ca de ce as avea nevoie de ea daca eu fac totul un casa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru David93):

Pentru ca - si conform studiilor stiintifice, nu ca zic eu sau ca mai stiu cazuri in viata reala - barbatii se implica si sufera mai mult decat femeile cand e vorba de o relatie. Asta e. Desigur ca daca o iei rational nu are sens sa suferi, bla bla, toate bune, poti sa gasesti una mai buna, alea-alea, dar practic... nu se lucreaza cu ratiunea in treaba asta.

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu acu am o frică de a rămâne singur, am 28 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru David93):

Bucura-te de independenta, ca mai devreme sau mai tirziu tot te agata una. Adu-ti aminte ce hobby-uri aveai inainte sa te agate lipitoarea, mai cauta prieteni vechi, treburi de-astea...

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Hobby? _ îmi placea sa ies la peste, sa gătesc sau sa ma mai joc pe pc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru David93):

Iesi la peste. Gaseste o duduie careia sa ii gatesti si care sa nu strimbe din bot la spalat vasele. happy De jucat ce sa mai zic, ca si acolo - clanuri, competitii, forumuri, grupuri pe Discord si altele de genul - mai cunosti lume.

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar ca am renunțat la toate pentru ea... înainte nu prea aveam timp liber, tot timpul eram ocupat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru David93):

Nu esti primul si nici ultimul in situatia asta...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce sa fac?
Fă ce vrei.
Sunt complet confuz/derutat. Ce vrea sa facă?
Vrea să o primești înapoi, de aceea a tărăgănat.
De ce nu vrea sa duca pana la final?
Fiindcă nu vrea. Ea vrea înapoi la tine.
Azi spune ceva mâine altceva.
Ma rănește lucrul asta.
Dacă te rănește, te decizi.
Ori o iei înapoi, ori o dai afară.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E fomeie.
Nu te vrea, dar nu ii vine sa creada ca nu lupti pentru ea.
Ori o pui la punct, ori o dai afara hotarat.
*pusul la punct nu tine mult, daca o ierti complet

| David93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Probabil se aștepta sa reacționez ca tura trecută, sa ma rog de ea in fiecare zi si sa plâng

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru David93):

Exact.
Vrea sa fii sub ea. Da-i viteza, daca e deja a doua oara.
Daca ar fi avut o alternativa, te parasea indiferent de cat ai fi plans. Iar cand va avea alternativa, asta va face.
Scapa de ea.

| Mosotti a răspuns:

Pai si tu mai stai cu asa femeie care te-a parasit? Mai o primesti inapoi? Chiar asa de fraier ai fi? Sa se duca dracu, categoric.
Tu sti ce vrei daca ea nu stie, de ce sa fi confuz?

Vrea sa-si bata joc de tine, poate ala pentru care te-a parasit, a dat inapoi si acum se intoarce la tine din cauza asta.
Deci mai conteaza ce vrea sa faca? Nu mai conteaza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E femeie. De 7 ani nu te-ai prins ca oricit de pe felie ar parea la un moment dat, tot o sa faca chestii lipsite de logica si bun-simt care nu au vreo explicatie pentru nimeni, nici macar pentru ea? P.S. Acum ca vad si motivul despartirii... presupun ca nici sexul nu mai e ca la inceput, cel mai probabil nu mai e deloc. Cum zice si colegul Mopmop, ia viteza cit mai repede!

| David93 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sexul nu mai zic... O data la saptamana sua chiar 2 3

| relian a răspuns:

Sa iti zic eu cum sta treaba. Fata s-a gandit ca mmerita ceva mai mult,adica ceva mai bun ca tine.
Dar cum dea ajuns ea la gandurile astea? Pai iti zic eu,cineva pe care ea la placut,un alt mascul so fi dat la ea,ea a flirtat cu el,era sa zic a pus botu laughing si uite asa ia incoltit ideea ca ea merita ceva mai bun decat esti tu.

Chestiile ce spui tu sau ea de la spalat vase si basme de astea,sa le zica lu mutu laughing
De ce nu s-a mutat si tot vine pe linga tine? Pt ca probabil nu-i sigura,pentru ca ala so fi dat la fund,ea asteapta ca ala sa dea ceva un semn,ori nu il stie bine, poate o lalaie ca vrea sa afle mai multe despre tip, sa stie daca ala vrea doara sa eu traga sau vrea ceva serios.
Deci oricare ar putea fi motivul pentru care ea inca te tine pe post catel de comapnie, asta este adevarul.
Tu de ce crezi ca ea o lalaie? Pt ca inca n-are raspunsuri pentru alantu, de aia iti zice tie ca nu stie ce sa faca si pentru ca nici nu vrea sa ramana singura, ca dupa o ia disperarea ca ramane fata batrana laughing

Cam despre asa ceva este vorba.Bineinteles no sa recunoasca in veci, nici tu daca ai face asta nu ai recunoaste.Asa din afara, spectatori da ne dam zmei, eu recunosc, eu fac dreg, dar ia sa ajungi in situatie o sa vezi ca nu poti sa fii sincer in cazuri de genul asta.
Odata ce a inceput sa gandeasca in felul asta, te poti astepta sa o mai faca si dupa 1 an si dupa inca 7 ani, asta daca ramaneti impreuna.
Samanta deja a incoltit laughing va creste si se va dezvolta doara daca are cine sa o ude laughing daca va apare tipul ala cei mai buna ca tine, asta poate sa fie maine sau peste 10 ani, sau ppoate peste 20 de ani.
Aasta e natura umana.Tu daca o fortezi sa se mute ai facut-o mat laughing o sa fie disperata, o sa te caute, o sa pfff iti zica povesti ce nu-ti vine sa crezi.

Stii ce sa faci? Eu in locul tau asa as face.Sta cu tine in camera separata f bine,tu iesi pe la bar,sau club,agata pe alta si ea sa afle laughing eventual daca nu esti barbatul mortal si agati greu femei,plateste pe careva, dai incolo de bani, platesti pe una si faci in asa fel incat sa te vada sau ea sa afle, o latesti pe una buna laughing poti sa si faci sex cu aia, apoi sa vezi ce o sa faca fata ta laughing
Sincer iti zic asa merita, dupa 7 ani gata nu mai esti bun, pana acu ai fost, pfff ce merita oamenii de genul asta, stii ce merita? legea junglei laughing

Tine minte un lucru, nu exista situatii de genul asta decat daca apare a 3a persoana, restul e poveste.
Daca erai betiv, daca o bateai, atunci da, dar te lasa nu dupa 7 ani, te lasa dupa 2-3 ani laughing dar spalat vase,rahaturi de genu asta sa fim seriosi.
Am vazut femeie care a fost cu cineva,ala facea de toate,ea a gasit pe altul,in timp ce era cu asta,i-a placut de ala ca arata mai bine fizic si stii cea facut?
laughing o punea ala sa faca de toate,ala nimic nu facea,ea dadea si cu aspiratorul,curatenie,tot,ala venea acasa la tv la jocuri ea ajunse sluga la ala,dar era inebunita, facea tlate alea cal placea pe ala, dar cu fostul mai nimic nu facea.

Totul tine de fizic, de atractia fizica, dar dupa urmeaza sa vezi si restul, iar cand vine restul si ea o sa vada ca aluia ii lipsesc multe o sa fuga laughing atunci vine iar la tine.
Sa stai cu cineva 7 ani e ceva,inseamna ca iti place sa stai cu acea persoana, dar nu inseamna ca ei i-a placut de tine ca fizic la fel de mult.
Daca pleaca si gaseste altul mai aratos, ala garantat o sa aiba alte bube, mai multe si mai de neacceptat, asa ca o sa o ia in freza, iti garantez asta.

| David93 explică (pentru relian):

Foarte bine ai zis, de fiecare data când ii spun de mutat schimba subiectul, la capitolul arătat nu stau rău dar nici bine, am. avut ceva relații,
Ideea e ca sunt primul ei prieten, ea nu e trecută prin viață, nu are viață sociabila, nu are prieteni ( decât pe cineva la munca ) nu a avut parte de alte relații deci nu știe cu ce se mănâncă, eu daca ma despart de cineva, caut cat mai repede sa scap de persoana aia, mai ales ca stam împreună, dar ea dc nu face la fel? De ce tot amâna? z motivul " nu am găsit ceva care sa îmi placa " a vrut da fim colegi de apartament

| David93 explică (pentru relian):

I am spus sa anunțam proprietarul vinerea asta, a încercat sa amâne si i-am zis ca daca nu sun eu, imediat a făcut bot si a zis ca bine, vrei sa scapi de mine z sa ma dai in stradaz făcea pe victimă, când a venit de la muncă a zis ca ii e rău, s-a dus la baie si a vomitat etc

| Daz01 a răspuns (pentru David93):

Femeia te manipulează.
Referitor la acțiunea ei cu privire la despărțire, doar ea știe cu adevărat motivul, dar sunt ferm convins că nu este cel legat de vasele murdare.
Exact ca și ceilalți, te sfătuiesc să preiei inițiativa și să o faci să plece. Nu-ți face griji, o să găsești o fată destul de repede pentru că ai multe calități. Succes.

| David93 explică (pentru Daz01):

Îți mulțumesc! Doar ca in timpul asta mi am pierdut încrederea in mine (

| Daz01 a răspuns (pentru David93):

Îmi dau seama și te înțeleg, toți am trecut prin asta... dar din experiență îți spun că o să găsești o fată care o să aprecieze tot la tine. Actuala nu o face sau cel puțin nu o mai face iar faptul că încă locuiți împreună este doar o pierdere de timp și cu cât trece mai mult timp cu atât îți va fi mai greu să treci peste.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Corect ar trebui sa afli cauza despartirii, ca mai apoi sa stii cum sa reactionezi.

| LoveSleep a răspuns:

Da-o odata afara sau muta-te tu, nu pricep de ce lungesti atat lucrurile. Ti-a zis multa lume in intrebarile anterioare ca tipa aia nu da 2 bani pe tine si tu inca esti cu ea.

De ce esti confuz, ce nu e de inteles? Tu faci toate treburile si ea sta fara sa faca nimic. Fie s-a pripit cand a zis ca vrea sa va despartiti, fie a sperat sa o implori sa-ti mai dea o sansa si sa reveniti la viata de - ea sta - tu muncesti-.

| Frank51 a răspuns:

Relația fără ceartă e ca ciorba fără ardei.

| Lukasssz a răspuns:

Deci sa inteleg ca tu ai fost SLAVUL IUBITEI, wow nu pot sa cred, tot ce iti pot spune e sa o dai afara din casa in suturi fiindca asta merita.
Sa imi fi facut mie una, ce ti-a facut tie fosta, vai mama, i-as fi mancat beregata, i-as fi umflat fata si as fi dat-o afara din casa si fara haine.

| David93 explică (pentru Lukasssz):

Eu niciodată nu am insultat o fata, înjurat sau lovit

| mi25 a răspuns:

De data asta apreciez sfatul dat de Jassmina.
Nu, nu poti sa mergi mai departe cu ea.
Desigur ca ceea ce ai spus cu vasele este doar un motiv de suprafata a neintelegerilor.
Eu, daca mi-ar fi spus asa ceva - ca nu spala vasele - as fi schimbat de mult incuietoarea la usa cand ea nu este acasa.
Nu te supara, dar ea te tine de prost. Chiar daca lucreaza si ea, treburile casei se pot imparti. Dar cum am mai spus, nu acesta este adevaratul motiv.
Incheie orice relatie cu ea, ca nu o sa ai viata buna cu o asemenea persoana. Dar daca esti masochist si vrei sa te chinui... mergi mai departe. Daca nu, pune piciorul in prag. Cauta-ti alta chirie, daca ea nu vrea sa plece, modifica contractul de inchiriere si las-o acolo.

| David93 explică (pentru mi25):

Ideea e ca ea mi-a spus, in timpul săptămâni nu are timp sa facă curat ( se trezește la 11 la 12 pleacă la munca ) si vine la 11 acasă si a zis ca dimineața nu are timp sa facă si seara vine obosită

| mi25 a răspuns (pentru David93):

Tu lucrezi?

| David93 explică (pentru mi25):

Desigur! Câteodată si 2 joburi

| mi25 a răspuns (pentru David93):

Si ea nu are timp, dar tu ai? O sa ajungi sa te epuizezi si atunci o sa zica ca nu esti bun de nimic si te lasa. Tu vrei sa fi sluga toata viata?

| David93 explică (pentru mi25):

Se pare ca asta am fost...

| mastadont a răspuns:

Părerea mea e că acum își dă seama că îi va fi foarte greu să se descurce pe cont propriu și încearcă să se împace cu tine pentru a mai profita de faptul că tu faci toate prin casă. În locul tău m-aș muta eu și atunci să vezi cum se descurcă...

| David93 explică (pentru mastadont):

Poate ai dreptate aici, noi locuim intr-un apartament, ai toate condițiile( siguranță confort etc) si animale de casa, dar daca se v a muta ea nu își va permite decât o camera intr-o casa cu străini, eu jmi permit sa stau singur in apartament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Papucii repede.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

După 7 ani de zile ați renunța unu la altul pentru niste vase si facut curată

-_-

| David93 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Nici macar nu a avut curaj sa îmi zică față in față, locuim împreună dar mi-a dat mesaj

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru David93):

Nu stiu ce sa mai spun dacă ați ajuns sa va desparți din atâta după 7 ani e nu stiu atât de nu stiu cum sa pun 7 ani înprună stați si renunțați atâta de ușor unul la altul

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu spun sa lăsați rahatruile astea si sava împăcați nu merită chiar nu merită

Lăsăi pe ăștia cu cioroba lor cand îi văd că vorbește atât de aiurea ma ia dreacu ce naiba are ciroba cu ce se intampla aicia? Ce treaba are ciorba? Cine dreacu a inventată vorba asta atât de bolnavă cu ciorba re încălzită nu mai stiu cum...

Lăsați prostiile astea băgați mințile in cap mergeți plimbativă loați aer si reveniția dacă din atâta sa ajuns la despărțiți e multa de tot din calea afară

Iar ăștia care tot spun cu ciorba asta lăsăi ca ăștia suferă de schizociorbită nu te uita in gura lor lăsăi sa spuna ce vor voi di împăcațiva lăsați dramele turcești

Mergeți plimbativă loați aer de cand nu ați mai ieșit voi doi împreună doar voi doi?

| David93 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Au mai fost certuri in trecut pe lângă asta... A mai vrut sa plece odată acu 1 an, dar atunci am suferit mult după ea si ma rugam zilnic de ea sa nu o facă, doar ca tura asta am zis sa nu ma mai rog, e alegerea ei. Ea a luat decizia nu eu, ea s-a despărțit de mine nu eu de ea, probabil se aștepta sa ma rog iar ca turs trecuta si nu sa ma.impun

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru David93):

Bine am înțeles acum numai bine

| Mopmop a răspuns:

Buna dimineata "David".
Toata lumea iti va da cred acelasi raspuns: ciorba reincalzita te va strica la stomac intr-un final.
Acum, fara caterinca...fa-i viteza! E cel mai bun lucru!
Pentru mai multe detalii hai pe wattsaplaughing)

| David93 explică:

Am.uitat sa precizez( motivul despărțirii il stiu ) aparent s-a saturat sa ii reprosez ca de ce nu spală vasele ( eu gătesc ea trebuie sa spele vasele ) si ca s-a saturat sa ii spun lucruri legate de curățenie si treburile casei
Nu ma înțelegeți greșit, dar eu gătesc, curățenie, spălat etc.
Ei i-am cerut doar sa ma ajute nu sa facă doar ea

| Ciprian09 a răspuns (pentru David93):

Te a luat de gasca amigo.vezi ce faci cu viata ta, nu te merita, fa i vant!

| David93 explică:

Au trecut in total 3 săptămâni, inca nu a făcut nici un pas la capitolul mutat si la fel nici nu a anunțat agentia, tot îmi spune "plec in România "