| IQ a întrebat:

AM NEVOIE DE UN RASPUNS URGENT! DAU FUNDA! Am facut dragoste cu iubita mea,care era virgina in prima zi de ciclu,fara prezervativ, nu m-am terminat in ea, dar de la acele secretii, e posibil sa ramana insarcinata?(cat la suta e posibil?)

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima zi de menstruatie are risc minim, dar fiind virgina, acesta poate creste un pic. Totusi, probabil nu depaseste 5%, daca fata are ciclurile perfect regulate.

| IQ explică (pentru Brigaela):

Ciclurile nu ii vin tocmai regulat.

| Brigaela a răspuns (pentru IQ):

Atunci poti accepta un risc de sarcina de cam 10% ca fiind maximul posibil. Asadar, o sarcina este putin probabila, dar nu imposibila.

| IQ explică (pentru Brigaela):

Tin sa precizez ca dupa ce am dezvirginato, i-a curs foarte mult sange!

| Brigaela a răspuns (pentru IQ):

Asta arata doar ca avea un himen bine vascularizat si ca tu nu prea ai fost grijuliu cu ea. Lipsa folosirii prezervativului i-a accentuat durerea si agravat sangerarea si tine tot de lipsa de consideratie pentru ea.

| IQ explică (pentru Brigaela):

Nu vreau sa fiu nesimtit, dar nu vreau sa credeti asa ceva.O iubesc foarte mult si m-am purtat cu ea cu blandete, ba chiar m-am oprit de foarte multe ori in acel moment pentru ca o durea... Dupa acel moment a inceput sa ii curga sange mult...si amandurora ne era frica de o sarcina.Chiar o iubesc si imi doresc sa fiu cu ea toata viata. Vorbesc serios! Vreau doar sa imi spuneti ce v-am intrebat!

| Brigaela a răspuns (pentru IQ):

Este foarte bine cunoscut ca deflorarea se face ccu prezervativ pentru a reduce durerea si sangerarea femeii. Faptul ca nu ai folosit deliberat prezervativ este cauza sangerarii abundente si este semn clar ca, din motive numai de voi doi cunoscute, amandoi ati dorit ca ea sa simta o durere cat mai mare si sa ai o sangerare cat mai importanta. Asta este raspunsul: sangerarea nu are legatura cu riscul de sarcina, este semnul unui traumatism local care este foarte usor de explicat prin neutilizarea prezervativului.

| IQ explică (pentru Brigaela):

Si totusi, este posibila o sarcina?

| Brigaela a răspuns (pentru IQ):

Da, asa cum ti-am spus, riscul maxim acceptat este de cam 10%, asta era deja o discutie incheiata, acum intrebasesi doar care este motivul sangerarii exagerate.

| IQ explică (pentru Brigaela):

Va multumesc! Saru-mana!

| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul menstruatiei se elimina ovulul nefecundat precum si endometrul, adica substratul necesar implantarii ovulului. Deoarece lipsesc aceste doua "ingrediente" obligatorii, indispensabile instalarii unei sarcini in perioada de menstruatie, posibilitatea/probabilitatea de a ramane gravida este teoretic 0 (ZERO ).Au fost semnalate sarcini in aceasta perioada dar se intampla extrem de rar ceea ce denota ca sunt niste simple accidente cu o incidenta cutotul nesemnificativa pentru a fi luate in calcul. Raspunsul final este NU chiar si in cazul in care se produce ejacularea voita/accidentala in vagin.

| Emilian65 a răspuns:

In primul rand, foarte rau ca ati facut sex in perioada ciclului menstrual si ca ati facut sex neprotejat. In al doilea rand nu se pune problema vreunei sarcini, pentru ca nu era in perioada de ovulatie.

| IQ explică (pentru Emilian65):

De ce e foarte rau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate spui sansele sunt foarte mici, aproape inexistente. Secretiile preejucaltore sunt menite pentru ubrifiere, nu contine spermatozoizi.Sunt cazuri foaret rare incare s-a ramas insarcinata din aceasta cauza.

| kyliejenner a răspuns:

Intrebarea e : de ce ai face sex la ciclu?!

| IQ explică (pentru kyliejenner):

Sexul in perioada ciclului nu e ceva nou, se zice ca sunt riscuri mai mici de o sarcina in aceasta perioada.

| IQ explică (pentru IQ):

Va rog ceva! Nu mai imi raspundeti la intrebare cu o intrebare, daca stiti sa imi raspundeti, atunci raspunde-ti-mi, fapta e consumata, eu nu o sa mai fac asa ceva!

| Livelord a răspuns (pentru IQ):

Sa inteleg ca "te-ai inrosit" tot. laughing

| deea1155 a răspuns:

Nu exista garantie, cel mai simplu este ca la aprox. o saptamana dar cel mai sigur doua dupa terminarea ciclului sa faca un test de sarcina.