| Andrei1811 a întrebat:

am nevoie si eu de ajutor, sunt indragostit de o fata, ea si-a dat seama cred de asta, da nu face nici un pas, astepta acel moment cand eu sa o sarut sau sa ii zic ca o iubesc, eu sunt un baiat timid, pana la 17 ani nu am reusit sa depasesc acest complex si nici nu cred ca o sa pot sa il depasesc, mai pe scurt nu pot sa ii zic acelei fete ce simt pentru ea, cum as putea sa o uit sau macar sa o scot din suflet ca din minte nu prea am acum, deoarece mereu o sa imi amintesc de ea ca prima dragoste adevarata! Va rog ajutati-ma macar cu un sfat, cum pot sa o uit sau ce as putea face in acest moment, in afara de sa ii spun ca nu am ce pierde, am mai auzit fraza asta. Cum as putea sa imi fac curaj sa ii spun? Sau sa o uit?

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Raspunsul tau il gasesti in cele cateva versuri din poezia " Voci din public" de G. Cosbuc.

| LoveSleep a răspuns:

Îți place, dar ți-e prea frică să-i vorbești și vrei s-o uiți. Continuă tot așa.

| Andrei1811 explică (pentru LoveSleep):

Te rog nu fi sarcastic, am depistat si cateva semne de la ea da asa bagate printre randuri, da imi e frica nu stiu de ce! Cred ca imi e frica ca eu nu sunt cel mai frumos, si imi e frica ca ma va refuza sad Stiu ca la un momentdat trebuie sa primesc si acel raspuns, da nu as vrea sa il primesc!

| LoveSleep a răspuns (pentru Andrei1811):

De ce nu ai vrea? Nu preferi să știi că nu te place deloc decât să te tot consumi zi de zi?
Dar totuși, acesta nu e singurul scenariu care se poate întâmpla.
Vorbește mai mult cu ea, fii lângă ea, ascult-o, înțelege-o, susține-o fă-o să râdă, tachineaz-o, enerveaz-o, complimenteaz-o, dar fii tu. O să-ți dai seama dacă te place iar atunci îți va fi mai ușor. O inviți în oraș la un suc și îi spui ce simți. Dacă nu e să fie, nimeni n-a murit de la un refuz.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Te confrunti cu o problema destul de des intalnita in randul adolescentilor. Eu ca fata te sfatuiesc sa faci gesturi mici prin care sa ii arati ca o placi. Nu trebuie sa ii spui in cuvinte, atat din cauza ca nu te-ai simtii confortabil cat si din cauza faptului ca exista posibilitatea ca ea sa se sperie si sa reactioneze poate altfel decat simte si atunci vei simtii in atitudinea ei un refuz si vei fi si mai timid.

Poti sa te folosesti de metodele vechi, sa spun asa. Ii poti scrie un bilet frumos pe care sa il pui intr-un loc unde stii sigur ca il gaseste, sau poti sa ii lasi o floare la usa (cu un bilet simpatic in care sa te semnezi). Nu trebuie sa ii spui in bilet ca o iubesti sau ca e dragostea vietii tale. Pur si simplu ii poti marturisi sincer ca simti ceva mai special pentru ea si ca o consideri deosebita.

Orice fata ar aprecia asemenea gesturi, chiar si de la un baiat pe care nu-l plac. Dar daca tu spui ca ai observat cate ceva din partea ei insa nu esti sigur, poate ea este la fel de timida ca si tine si gandirea fetelor de obicei leviteaza in jurul ideii de "baiatul trebuie sa faca primul pas". Nu e un lucru obligatoriu, insa cred ca te-ai simtii mai usurat si in caz de un refuz sau de teama de a spune da (ma refer la ea) atunci cel putin ai un motiv solid ca sa te hotarasti sa o uiti.

Legat de acest aspect, e greu sa uiti o persoana pe care o iubesti. Poti sa te obisnuiesti cu ideea ca nu o sa formati un cuplu si in timp sa placi pe altcineva, iar acea persoana sa ramana doar o amintire.

Sper ca ti-am fost de folos. happy

| Raulinio a răspuns:

Inainte sa iti dau un raspuns, vreau sa stiu daca sunteti prieteni apropiati?

| Andrei1811 explică (pentru Raulinio):

Nu stiu cum sa zic, o cunosc de un an, am stat toata luna noiembrie cu ea.
Ea s-a combinat cu altu, nu am mai vorbit si ne-am reintalnit acum vreo luna, de atunci vorbim in fiecare zi, am si iesit de vreo 5 ori numa eu cu ea, nu stiu daca ma considera prieten sau un simplu concurent!

| Raulinio a răspuns (pentru Andrei1811):

Deci ce trebuie sa faci este sa scapi de teama de a fi refuzat,gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut,in cazul in care vei primi un raspuns negativ ii poti spune sa ramaneti prieteni in continuare si sa ii zici ca daca nu este reciproc ceea ce simti,vei incerca sa scapi de aceste sentimente pe care le simti fata de ea si ca nu iti doresti sa strici prietenia,nu ii spune direct ca esti indragostit de ea,spune-i doar ca vezi in ea mai mult decat o prietena,spune-i ca vezi in ea ceea ce nu vezi in alte fete,intr-un cuvant spune-i ca o placi si invita-o intr-un loc neutru, intr-un parc sau o cafenea unde sa fiti doar voi doi si sa vorbiti deschis despre ceea ce simtiti unul pentru altul, sper ca ti-am fost de ajutor si scuza-mi greselile, fiind vineri seara nu sunt foarte lucid, good luck browinking