| trandafirulnegrudininimata a întrebat:

am o intrebare, am 14 ani si prima menstruatie a fost la sfarsitul lui octombrie,inceputul lui noembrie 2016, iar de atunci nu mi-a mai venit (nu am avut niciun contact sexual). si sunt foarte ingrijorata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primii 2-3 ani de dupa prima menstruatie, denumita menarha in termeni medicali, ciclul menstrual poate fi catusi de cat regulat si sa se produca ciclic aproximativ in fiecare luna sau sa fie unul neregulat cu menstruatii produse la intervale mai mari de timp adica la 2-3 luni iar in alte cazuri intervalele dintre 2 menstruatii pot fi chiar foarte mari de 1 an sau chiar mai mult. In concluzie ingrijorarea ta este nejustificata deoarece o astfel de "pauza" intre primele menstruatii din punct de vedere atat medical cat si ginecologic poate fi considerata/catalogata ca fiind o manifestare.....normala. Multa sanatate!