| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare dar sa nu aud raspunsuri la misto si du-te la doctor! Vreau sa imi raspundeti voi de la voi! Daca intelegeti! Eu de mic tot practic asa spusa masturbare ca toti baieti si ajungeam sa fac si de 3 ori pe zi! Acum am 18 ani si m-am gandit sa raresc aceasta obsesie! Am asteptat 3 zile si dupa aia nu am mai rezistat! Am facut din nou! Numai ca dupa ce am ejaculat m-a luat o durere de testiculele care s-a transmis pana la abdomen si m-am cam speriat putin! E normal sa ai aceasta durere? Poate si din cauza varstei? Poate se dezvolta organul sexual?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 18 ani nu se mai dezvolta nici un organ, ala s-a dezvoltata pana la 16 ani si s-a incheiat cu dezvoltarea lui.
Dar masturbarea excesiva, in atatia ani, de 3 ori pe zi, duce la dereglari hormonale, probleme erectile, psihice samd.
Nu trebuie sa renunti la masturbare la varsta asta, ca acum este adult si ai nevoie sa te usurezi din cand in cand, dar trebuie sa o faci cu masura, de 2-3 ori pe spatamana, ca un om normal, dar fara partnera. Dupa ce-ti incepi viata sexuala, masturbarea poate sa dispara, sau sa fie facuta foarte rar.

| sierra1 a răspuns:

Nu se dezvolta.
Nu te du la medic, du-te la un psiholog altfel ajungi sa te insori cu mâna ta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sierra1):

Ce sa-i spuna psihologul? Ca se poate masturba in continuare? Tu chiar nu citesti decat de pe site-urile bisericii despre acest lucru?

| sierra1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ia-o tu tu în mână de trei ori pe zi şi spune apoi de competenţa cui e problema a bisericii sau a psihologuli

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sierra1):

Iaca na, cine imi da lectii? Macar ai pus vreodata mana pe asa ceva?

| EduardEdyP a răspuns:

Eu am 18 ani. Am aproximativ 4 luni de când am renunțat la masturbare, pot să-ți spun că e o viață mult mai bună fără. Organele genitale masculine nu se mai dezvolta la 18 ani, cum nici penisul. Durerea e normala, daca nu ești obișnuit cu pauze lungi(se formează sperma). Bafta!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru EduardEdyP):

Ce are masturbarea cu dezvoltarea organelor genitale?
E vointa fiecaruia daca se masturbeaza sau nu, dar abstinenta duce la dereglari ale corpului si ale psihicului. Vorba romaneasca ca "i s-a urcat sperma la creier" spuse celor care nu au activitate sexuala, vine de la adevaruri medicale. Sexologii recomanda tinerilor masturbare sau sex de 2-3 ori pe saptamana, fapt ce determina sa faca de 2 ori mai putine vizite la medic.
Pentru stiinta postatoarei AnnaBlandiana - care posteaza in majoritate doar prostii, fapt pentru care a blocat raspunsurile la acestea - specialistii spun ca organele genitale se pot dezvolta la anumite persoane si pana la 21 de ani. De asemenea masturbarea se face atat cat corpul o permite - mai mult in pubertate, mai putin apoi - si nu are nici un efect negativ nici in ceea ce priveste dezvoltarea corpului cu toate adiacentele lui si nici probleme hormonale, de erectie si mai ales psihice.