| TotiPenru12341 a întrebat:

Am o prietena care o cunosc de 8 ani si mai avem inca multi ani impreuna,si o plac,ne alintam si imi este frica sa-i spun ce simt ca stric prietenia,mi s-a mai intamplat la alta fata si am stricat prietenia,acum cu fata aceea nu mai vorbesc.Ea e o prietena foarte buna,draguta,nu stiu daca ma place vorbim in fiecare seara si nu stiu ce sa-i zic,ea este o fire mai Eleganta, Dragostoasa(este grea de cucerit). Sper sa-mi spuneti cum s-o intorc sa ma placa.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Alexutza1712 a răspuns:

Cel mai bun sfat ca sa iesi cu brio din friendzone: nu o brusca, se va speria.

1. Devino mai misterios.
Adica uneori refuza atunci cand, de exempul, te cheama afara dupa ore. Nu mereu, caci va crede ca nu iti place sa-ti petreci timpul cu ea. Dar o data, de doua ori poti face asta. Poti sa-i spui ca te duci la film cu o prietena, sa-i starnesti curiozitatea, interesul, chiar daca in realitate nu te duci nicaieri.
Asta ca sa o faci sa iti duca dorul ca sa observe ce important esti pentru ea.

2. Tachineaz-o.
Nu sa o jignesti, dar poti glumi cu ea. Poate prinde baiul si o va face inapoi.

3. Usor, usor, cheam-o la o "seara ca prieteni".
Dupa la o "seara impreuna". Dupa la o intalnire.

4. Nu te lasa usor de manipulat. De exemplu daca-ti cere bani spune-i ca nu ai.

5. Primul gest romantic sa fie sa o prinzi de mana cand sunteti in statia de autobuz, sau cand sunteti afara, dar fa-o discret, sa nu observe nimeni, doar tu si ea, in cazul in care mai e cineva cu voi.