| PiSiKe a întrebat:

Buna Seara! M am indragostit nebuneste de o prietena foarte veche de a mea(9-10 ani), stam in acelasi camin studentesc si ne petrecem timpul liber mai mereu impreuna! Ea are o relatie de 2 ani care nu e tocmai stabila, ea are incredere in mine mai mult ca in prietenul ei, el nu stie nici jumatate din ce stiu eu ca se intampla in viata ei, fara sa exagerez! Ideea este ca ea cred ca ma vede mai mult ca un frate, nu stiu cum ar reactiona daca ar afla ca m am indragostit rau de ea, dar tocmai pentru ca suntem atat de deschisi unul fata de celalalt si suntem noi insisi cand suntem impreuna m a facut sa imi dau seama cat de mult ne potrivim si completam unul pe celalalt, simt un gol in stomac cand plec de langa ea fie si pentru 5-10 minute! Ne intelegem asa de bine, din priviri uneori, e de ajuns sa ma uit la ea si stiu ce ar vrea sa faca sau sa imi spuna. Nu stiu ce sa fac, imi e frica sa nu imi stric prietenia cu ea daca ii spun ce simt

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fata aia isi iroseste tineretea cu relatia aia, voi sunteti in studentie sunteti la varsta la care trebuie sa strabateti cat mai multe cearsafuri, betii in camin, iesiri in club, cabane

| Mentosanaaa a răspuns:

Aveam o relatie de 3 ani (pe duca ce-i drept, stateam impreuna din obisnuinta) cand prietenul meu cel mai bun mi-a marturisit, intr-un fel sau altul, ca este indragostit de mine. O luna nu am mai tinut legatura pentru ca eu am decis asta, credeam ca imi afecteaza relatia pe care o aveam. Apoi mi-am dat seama, tarziu, ca de fapt si eu aveam sentimente pentru el. Ceea ce vreau sa evidentiez este ca poti sa-i zici. Stiu ca e o povara, dar poti iesi invingator, mai ales ca ai spus ca relatia ei nu este tocmai una ca in povesti. happy

Succes.

| PiSiKe explică (pentru Mentosanaaa):

Buna! Da, exact, nu are o relatie deloc stabila si nu mi se par ca se potrivesc nici 20% cat ma potrivesc eu cu ea, dar stii ce gol in stomac am, cred ca trebuie sa beau bine sa ii pot spune asta laughing si nici nu consum alcool... Chiar nu stiu cum sa fac asta, a inceput sa ma apese foarte rau zi de zi greutatea asta de suferii in liniste si nu imi pot arata sentimentele

| sofisis a răspuns:

Daca iti e frica, stai si sufera in tacere.
Nu inteleg de ce va mintiti singuri? Strici prietenia? Care prietenie? Aia in care ea iti spune cum si-o trage cu altii si tu stai ca un catel in calduri pe langa ea?
Preferi sa stai sa aduni firimituri decat sa te risti si sa castigi sau sa pierzi. Bine, depinde bineinteles de la om la om. Eu as risca prietenia pentru 0, 0001% sanse sa mi se raspunda la sentimente.
Sau daca nu esti atat de tupeist, poti incepe usor, usor sa ii induci ei despre tine o imagine de mascul, nu de pampalau care sta sa ii asculte ei escapadele amoroase. Povesteste-i si tu despre femei, fa glume mai deocheate cu ea, atinge-o...si usor, usor o sa inceapa si ea sa fie curioasa la adresa ta.
Dar nu te baza pe faptul ca "Ea are o relatie de 2 ani care nu e tocmai stabila, ea are incredere in mine mai mult ca in prietenul ei, el nu stie nici jumatate din ce stiu eu ca se intampla in viata ei, fara sa exagerez!" - e totusi de 2 ani cu ala. Clar ceva ii convine la el si nu vrea sa il lase.

| ywar a răspuns:

Pai asta-i diferenta - tu esti doar un confident, te vede ca pe un frate pentru ca iti povesteste toate prostiile din viata ei si ala e armasar si o incinge in patul din camin.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Normal ca strici prietenia cu ea daca ii spu ice simti. O sa ramana " wtf, dude? Erai umarul pe care plangeam, fratiorul meu, iar acum... " Exista alte tehnici prin care pot sa iesi din zona asta de "just friends". Orice faci, nu-i critica prietenul, e alegerea ei iar tie iti "plac" gusturile ei. Incearac sa fii sarcastic " iar a adormit si a uitat sa te sune? Obosit baiat ai! laughing " Ataca-l indirect pe intr-un mod placut, te pui undeva mai sus ca el.

| PiSiKe explică (pentru TheLoveDoctorr):

Da, un sfat util aici laughing incerc sa ma pun deasupra lui, oricum de atacat direct in fata ei nu l am atacat! Multumesc pentru sfat!

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru PiSiKe):

E de ras? big grin las ca rad eu destul cand vad ca nu stii despre ce vorbesc eu aici si rămâi cu buza umflata big grin