| EvilDevil a întrebat:

Salut, TPU. Am o problema foarte mare ( cel putin pentru mine ). Fara sa lungesc o sa intru in subiect.

Deci treaba sta asa: Eu am o relatie cu o fata de 4 ani de zile. Totul e bine, frumos, chiar foarte frumos ( fiind prima relatie pentru amandoi ) dar de ceva timp, mai exact de cand a inceput facultatea a intervenit o teama, teama de a pune capat relatiei. Noi tinem unul la altul si ne pretuim dar distanta incepe sa isi faca efectul incetul cu incetul. Deja s-au implinit doi ani de cand ne vedem doar in vacante si cand are ea timp sa vina acasa si nu ajunge pentru nici unul dintre noi. Intre noi este o diferenta de 1 an de zile, dar din motive familiale eu am ramas "in urma" cu scoala pentru o perioada de 4 ani de zile, acum eu fiind in clasa a IX a. Chestia asta nu ma mai deranjeaza, am trecut de mult peste dar cand vine vorba de relatia mea cu ea este o mare piedica deoarece nu pot fi langa ea asa cum imi doresc eu si asa cum isi doreste ea. Am discutat de 2 ori cu parintii mei despre faptul ca vreau sa ma mut in judetul in care ea este la facultate, le-am spus ca vreau sa continui liceul acolo. In ambele cazuri mi s-a spus "da, vedem, daca vrei asa de mlt o sa mergi" dar cand s-a ajuns la final ca sa zic totul s-a scufundat, da-ul s-a transformat intr-un mare nu si pana la urma am cedat in oarecare masura psihic deoacare eu in tot acest timp am tot sperat si am facut calcule, socoteli, am cautat liceu, apartament, etc care au fost in zadar... M-am certat foarte tare cu parintii deoarece nu vreua sa renunt la relatia mea si acum habar nu am ce sa fac ca sa reusesc ceea ce imi doresc. M-am gandit sa ma mut la un liceu cu frecventa redusa si sa lucrez pentru a ma putea intretine dar mi-e teama ca nu voi reusi... habar nu am ce sa fac, habar nu am cum sa fac sa scap de chestia asta care m-a daramat.

Stiu, poate parea ceva prostesc pentru unii dar pentru mine nu e. Nu pot povesti chiar in detaliu, a fost ceva in mare. Am nevoie de un sfat, de o persoana cu care sa pot vorbi, cineva cu care sa ma pot sfatui. Nu stiu cat e de potrivit acest site si aceasta categorie pentru acest lucru. O zi faina!

3 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Da, chiar intampinati o problema mare. Tu spui ca pe tine nu te deranjeaza ca ai ramas in urma cu studiile, dar pe ea s-ar putea sa o deranjeze, desi nu iti spune, iar de distanta nu mai zic. Oricum, solutia ar fi sa faci cumva sa te muti cu ea in oras, ca mi se pare imposibil sa mai rezistati 4 ani in conditiile astea, dar tu neavand studii iti va fi cam greu sa gasesti un job sa iti permita sa platesti o chirie, sa te mai si intretii.

| Alexul99 a răspuns:

Daca deja ai o varsta de ce te rogi de parinti sa iti indeplineasca visele? Esti trecut de 18, ce mai astepti? Mi se pare normal sa muncesti pentru ceea ce vrei sa realizezi in viata, mergi la seral daca vrei sa continui, iau ziua poti sa lucrezi pentru a putea sa iti permiti sa stai acolo. Nu mai cere totul de la parinti, nu sunt obligati sa iti faca toate poftele, mai ales ca deja ai o varsta la care poti sa muncesti.

| ionut1892004 a răspuns:

Da-i la masele si nu va veti mai despartii