| an0n1m346 a întrebat:

am o problema in legatura cu ejacularea, am 19 ani si indiferent ce as face nu pot sa imi aman ejacularea. Nu mai vorbesc de sex oral sau altceva, pana si cu mana daca sta pe penisul meu pot zice ca e mult 20 sec ca sa ejaculez.
Stie cineva din experienta ce pot face?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa inveti sa te controlezi. Asta se invata de obicei in adolescenta, prin masturbare. Dar unii adolescenti fac abuz de masturbare, ba chiar folosesc pornografie de la varste fragede (sub 18 ani) si asa ajung la probleme de genul asta. Incepe sa inveti acum, incordeaza-ti muschii sa te abtii, fragmenteaza actele sexuale. Discuta cu partenera ta, vor urma, pentru amandoi 2-3 ani foarte grei, frustranti si aveti nevoie de multa intelegere si intelepciune. Incet-incet vei ajunge de la 20 de secunde la 30 de secunde, dupa un an la 2-3 minute si tot asa, pana veti avea o viata sexuala normala.

| mgtow a răspuns:

Cauta pe net fleshlight stamina training unit si facand practica zi de zi macar 2 sapt max o luna vei dura 30 min la pat. Mie mi-a mers bine

| Violleta2022 a răspuns:

Ejacularea precoce, este datorata masturbarii excesive din perioada adolescentina.
Se poate rezolva prin autocontrol!

| Freya1 a răspuns:

Mergi la un medic poate te ajuta.
Posibil sa fie vorba de ejaculare precoce

| Ether a răspuns:

Pe langa alte solutii propuse, poti incerca sa o faci iar dupa ce ai ejaculat, desigur si curatat. Prima data poate va fi super rapid, imediat dupa incearca iar ssi vezi ca dureaza putin mai mult. Daca ai energie, se poate si a treia/a patra oara. Asta numa daca si partenera are rabdare. Pe langa asta, concomitent poti incerca sa faci in fiecare zi timp de mai multe luni exercitii kegel (cauta pe net si gasesti detalii), cand va dura putin mai mult, sa folosesti prezervative de la Durex care au ceva solutie care desensibilizeaza putin zona (nu mai stiu cum le spune) sau chiar o solutie de desensibilizare care poate o gasesti la ceva sexshop sau farmacie, daca te masturbezi sa o faci lent, iar inainte sa iti vina sa ejaculezi te opresti si faci acelasi lucru doar dupa ce ti-a trecut toata excitarea (intretimp faci altceva). Daca le faci pe toate astea si poate si altele sugerate aici, cu siguranta vei avea rezultate. Nu te astepta la rezultate in doar o saptamana, asteapta macar o luna si fi perseverent. p.s. o vizita la medic nu ar strica.