| Tr84523M a întrebat:

Am o problema legata de respectul de sine.

Imi scade uneori din cauza unor amintiri din anii trecuti.

La scoala era un baiat agasant (mai scund ca mine) de 14 ani aproape(eu aveam 13) ce ma lua la misto si ma enerva mereu. La inceput, cand sa ne cunoastem mai bine ne-am luat odata la bataie si am facut o demonstratie de forta, punandu-l(nu jos, dar de banca, si nu a mai putut da cu pumnii si picioarele in mine, ceva de genu). Mi-a trantit putin totusi un pumn in nas si 2 -3 zile m-a durut. Dar respectul de sine mi-a crescut considerabil in zilele alea. Apoi s-a tot luat de mine mereu si dadea cate un pumn 2 asa, in fiecare zi(eu rar reactionam, fiindca nu voiam mai apoi sa ajungem la explozii, amintindu-mi de data trecuta, cand era cat pe ce sa am nasul spart). Asa ca am indurat putini pumni in fiecare zi, ignorandu-l si aducandu-mi la cunostinta ca pot sa-l rapun daca vreau. Eu stiti, problema mea e ca nu vreau sa dau cu pumni in fata. Nu e stilul meu! Pe cuvant! Nu vreau sa ajung nu stiu unde cu autoritatile si alte probleme. Dar anii au trecut, bataia a fost in clasa. a 7-ea, si intr-a 8-a s-a pus cu tupeul pe mine(dar nu-mi dadea deloc in fata! Doar in brat, ceea ce aproape ignoram. Uneori ii dadeam zdravan si eu! ), deci a fost putin cam groasa perioada... Respectul de sine imi e rapus fiindca nu stiu sigur inca, care e cel mai bun la bataie, cel care are mai multa forta si si reuseste sa-l puna pe adversar sau cel care da zilnic cu pumnul dar nu face nimic in rest, fara sa se bage celalalt? Muultumesc anticipat! Accept orice raspuns, chiar si crud. Sunt la liceu acum, nu il mai am, normal pe ala in clasa, care nici nu se gandeste la consecinte si riscuri. Eu sunt mai cu riscuri si reguli.

5 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Respect de sine nu are nici unul dintre voi. O persoana care se respecta, nu se bate. Eu inteleg ca daca te deranjeaza cineva, foarte tare...il iei la bataie. Dar voi va bateati ca niste copii. Respectul de sine, il au persoanele care ignora si care nu baga in seama toate nimicurile. happy

| NuamnumesuntANM a răspuns:

Normal ca mai puternic ii ala care il pune.si nu ii mai lasa sa dea in tine pune-i asa jos sau cand dau in tine incepi sa razi sa vada ca nu te doare.Si asta cu respectu nu cont daca stii ca esti mai puternic ca el dc sa iti fie frica sau sa nu ai respect de sine? Stai calm gandeste-te ca poti sa il bati(sau la liceu sa ii bati) cand vrei ubig grin bft

| iJustHaveFun a răspuns:

Pai eu spun ca ai facut foarte bine ca l-ai ignorat. Puterea nu se masoara numai prin bataie, de obicei cel mai destept cedeaza sau ignora toate lucruile ce ii fac rau din jur. Chiar nu ai de ce sa te intrebi cine e mai puternic, caci el dandu-ti un pumn in fiecare zi nu a castigat nimic, pe cand tu ignorandul in fiecare zi ai obtinut intelegerea si rabdarea de a gestiona o astfel de situatie. Nu te mai intreba asta, caci colegul tau probabil ca se plictiseste ca nu mai are in cine sa dea, dar tu totusi ai reactionat corect. DUPA MINE TU ESTI ALA PUTERNIC smug

| Ovydiw a răspuns:

Daca eram in locul tau ma riscam sa iau un buna in nas sau in ochi da il bateam de sa caca pe el...
Daca il bateai odata bine nu se mai lua de tine nici in gluma...
Dar nu toti sunt ca mine, iar alegerea ta pe care ai facut-o ar trebui sa nu te descurajeze, totul a trecut si ar trebui sa nu iti mai pese...
Ai putea face cursuri de lupte pentru a nu mai avea probleme de genul astabig grin
Bafta.

| Tr84523M explică:

Apropo laughing va rog sa ma iertati domnilor pentru faptul ca am pus intrebarea la categoria cea mai populara (ma adresez creatorilor site-ului)