| anonim_4396 a întrebat:

am si eu nevoie de păreri. Situatia e asta: sunt împreună cu prietena mea de 10 luni, ea este eleva în clasa a 12 si eu student,ne vedem la săptămână,vorbim zilnic atât la telefon cat si prin mesaje,acum după ce am plecat la facultatea,zilele astea îmi dă un mesaj pe Facebook: Daca aș gasi pe altcineva de care îmi place mai mult,ce ai face si ce ar trebui sa fac? Am fost terminat,nu am putut să mai stau la fac așa că am plecat,s-a supărat că am făcut asta,am sunat o si am vorbit,ea a zis că meritam asta după ce i-am făcut,si ca pentru ca o supărasem dar sa ma calmez fiindcă a glumit cu asta,la începutul relației ne-am certat si am vrut sa ne despărțim si eu atunci,când nu prea vorbeam, vorbeam așa mai deloc, am vb cu o fata, am vb 2 3 zile cu ea și i-am dat o floare,ea s-a supărat fiindca eu i-am zis că nu dau flori,în fine. Ne-am împăcat,regret ziua aceea si azi,nu stiu cum am putut să fac chestia aia,nu s-a schimbat nimic în comportamentul ei, totul e la fel,vorbim de planuri de viitor,e totul frumos, acum, sunt eu paranoic sau chiar și-a găsit pe cineva si nu vrea să îmi spună? Sau am asta doar în capul meu?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Prima parte a întrebării ei, în legătură cu ce ai face tu dacă ea și-ar găsi pe altcineva, o înțeleg. Fetele obișnuiesc să pună asemenea întrebări atunci când nu se simt apreciate, nu li se dă destulă atenție sau atunci când nu sunt sigure pe sentimentele partenerului. Ea așteapta de la tine să îi spui că ai fi distrus și alte chestii de acest gen, iar ea s-ar fi simțit bine. De obicei așa se întâmplă. Însă partea a doua a întrebării ei, cu ce ar trebui ea să facă în acestă situație mi se pare mai ciudată. Asta mă duce cu gândul că ea are o altă relație, sau e pe cale să înceapă o altă relație, și nu știe cum ai reacționa tu și cum te-ai aștepta să procedeze ea. te pregătește oarecum, nu știe nici ea dacă să-ți zică sau nu, sau cum să-ți zică.
Însă ținând cont că totul e ca înainte între voi. și că tu ai făcut hestia aia în trecut, eu cred că e prima variantă.
Însă ca să fii sigur eu te sfătuiesc să discuți cu ea deschis, să îi spui că te îngrijorează ceea ce a zis și să îi zici că dacă într-adevăr are pe altcineva ar face mai bine să îți spună decât să-ți ascundă acest lucru și îi enumeri niște motive. Dacă vorbești calm cu ea și îi spui că tot ceea ce îți dorești e ca ea să îți zică dacă are pe altcineva că nu se va întâmpla nimic, sigur îți va mărturisi în caz de are pe altcineva. Dacă zice că e glumă și nimic nu se schimbă între voi, e totul ok.
Înțelege-o și tu, e clasa a 12-a, oboseală.e normal să-și schimbe puțin programul.
Baftă! Aștept să-mi spui ce-ai rezolvat.

| Danut2399 a răspuns (pentru Sadop):

Am vorbit deschis cu ea astăzi i am spus să îmi răspunda sincer,când a zis chestia aia a zis în glumă sau vorbit serios,a zis că a glumit,ca a spus o la nervi, a vrut să văd și eu cum s-a simțit ea atunci, si ea doar mi-a zis nu a ai făcut, a zis că mă iubește mult si ca nu poate să îmi facă asta chiar dacă eu am greșit, a zis că își mai aduce aminte uneori și atunci mi-a zis că îi e teamă sa nu mai fac a 2 oara si atunci a început să plângă, am liniștit o si apoi a zis că deabi așteaptă sa ne mutăm la vară amândoi la Sibiu, deci inițial a vrut la buc la facultate a renunțat ca să vină sa stam amândoi, eu zic ca nu am de ce sa îmi fac griji si sa merg pe incredere, tu ce zici?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ii place de cineva, dar inca nu-i cu el...doar se gandeste in perspectiva.
Este nromal sa-i spui ca vrei sinceritate totala, ca asa este bine sa fie intre voi, mai ales ca aveti o relatie de dragoste serioasa.

| Danut2399 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai dar eu nu înțeleg, dacă mă iubește cum poate sa ii placa de altul? eu asta nu înțeleg și de ce mi ar fi zis chestia aia si in gluma? nu e ceva sa zici în glumă
.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai inceput bine, dar ai facut textul praf.
Pune-ti ideile intr-o oarecare ordine, si povesteste pe romaneste ce s-a intamplat. Eu m-am inecat pe la jumatate, si crede-ma ca de obicei am rabdare.

| Danut2399 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pe scurt, totul a fost perfect până azi, cand mi-a zis asta, dupa a zis că a glumit si ca a vrut să îmi facă asta ca să văd cum sa simțit atunci, in vacanta stateam pana la 23 00 si vb la telefon, acum de când am inceput facultatea si ea scoala nu sta mai mult de 22:30 23, azi de ex a zis că se baga la somn de la 21, 50... e ciudat, si când am fost sapt trecută să mă vad cu ea, era în timpul scoli si nu a vrut să stea mai mult de 22 că a zis ca o ceartă maicasa, nu stiu ce sa fac, cum ar trebuie să procedez?

| Danut2399 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pe scurt, totul a fost perfect de atunci, ne am facut planuri de viitor, sa ne mutam amandoi, sa venim amandoi la facultate, deci totul ok pana zilele astea cand mi-a zis chestia aia, pe urma a zis ca glumit si ca a vrut doar sa vada cum reactionez eu si cum ma simt doar ca mi-a zis, acum nu stiu ce sa fac, cum sa procedez, vreau doar sa aflu adevarul, fie rau sau bun.
PS:In vacanta vorbeam pana la 23 00 la tel, acum de cand a inceput scoala vb pana la 22:30 23 uneori, azi am vb pana la 21:50 si a zis ca se baga la somn ca i se inchid ochi, sapt trecuta am fost sa ma vad cu ea, mai pe seara, a zis ca nu poate sa stea mai mult de 22 ca o cearta maicasa, acum nu stiu ce sa mai cred, Help me!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte probabil ca ea sa fie si cu altcineva in timp ce are o relatie cu tine. N-as vrea sa te judec, dar eu unul cred ca nu a fost cea mai inspirata alegere atunci cand ai petrecut un oarecare moment "intim" cu acea fata. Cel mai bine ar fi sa discutati deschis si liber. Pana la urma nu trebuie sa se razbune pe tine ci sa-si manifeste dorintele, daca vrea sau nu sa mai continuati pe aceeasi lungime de unda.

| Danut2399 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a fost un moment intim, am vb cu ea pe Facebook, ne am intalnit odata, i am dat o floare si gata, daca ar fi sa aiba pe cineva de ce nu pune punct, sa nu mai fie cu mine si sa ramana cu celalalt, de ce nu face asta? Adica asta nu inteleg, de ce ma ierta atunci daca stia ca nu va fi ceva de viitor?

| Danut2399 a răspuns (pentru anonim_4396):

Avem poze cu noi peste tot,wap Instagram, Facebook, nu a șters s-au schimbat ceva, a mai pus poze cu noi. avem intr o relație pe Facebook, adică ala de ce ar accepta dacă ar ști asta? de ce nu îl deranjează asta? de ce nu îmi zice pur si simplu dacă e ceva...de ce?

| Xelon a răspuns:

Dai un pic de libertate, fetelor nu le plac băieți care par disperați, daca ai intrat într-o relație trebuie sa ai încredere în partener pana la proba contrarie.

| Danut2399 a răspuns (pentru Xelon):

Eu mă refer de ce a zis chestia aia după a zis că a glumit, ce sa înțeleg din asta?