| anonim_4396 a întrebat:

sambata am facut sex cu prietenul meu protejat. Duminica trebuia sa imi vina ciclul si nu mi-a venit. Exista riscul sa fiu insarcinata? Mentionez ca la sfarsit cand m-am uitat la prezervativ nu cred ca era spart, dar era foarte putina sperma fata de altadata, este posibil sa ejaculeze mai putina sperma? oare prezervativul s-a spart?! Nu ma simteam uda dupa aceea, a 2a zi nu aveam nicio pata pe chilotei. Va rog ajutati-ma. Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Oricum, "întârzierea" este neglijabilă ( dacă ea există ).
Până la 3-7 zile este o întârziere acceptabilă ( din diverse cauze ).

Este posibil să fi ejaculat mai puţin, dar e posibil şi să fi fost RUPT prezervativul...

NU aşa se "verifică" prezervativul : "cand m-am uitat la prezervativ nu cred ca era spart,..., Nu ma simteam uda dupa aceea, a 2a zi nu aveam nicio pata pe chilotei" =))

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

În general, cu 5 zile înainte de menstră + perioada menstruaţiei + 5 zile după menstră vaginul este mai "uscat" - deci, prezervativul se va RUPE mai uşor/repede!

Pe viitor, să folosiţi prezervative mai GROASE şi, atunci când faceţi sex în perioada menstruală, să FOLOSIŢI şi un LUBRIFIANT!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| ioanalarysa a răspuns (pentru bursuc001):

Eu asa am inteles de la prieteni ca se verificawinking eu am 17 ani si el 19. multumesc pentru raspuns dar ciclul mi-a venit azi.

| bursuc001 a răspuns (pentru ioanalarysa):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| ioanalarysa a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc la fel

| bursuc001 a răspuns (pentru ioanalarysa):

Mersiwinking

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nicio sarcină, în maxim 5-7 zile trebuie să apară și menstra.
Pa, pa.

| VadTot a răspuns:

Exista sanse sa fi gravida dar pentru orice. ..ar trebui sa ti faci un test de sarcina. ok?

| Azµre a răspuns:

Nu ești însărcinată ești tu paranoică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Stai linistita ca nu esti insarcinata, daca nu aoare menstra, poti face un test de sarcina.
O dupa-amiaza excelenta!

| SunnyDay88 a răspuns:

Dar alta data in luna asta ai mai facut sex? si a fost tot protejat sau la voia intamplarii? daca nu, nu ai nimic, nu te stresa inutil.

| ioanalarysa a răspuns (pentru SunnyDay88):

Da, am mai facut. dar tot protejat. ciclul mi-a venit azi.multumesc oricum!

| Alicezzz a răspuns:

Nu exista sanse sa ramai daca contactul sexual a fost protejat si acum dar si datile anterioare! Ai o intarziere, cu siguranta o sa iti vina.

| L7w7n7d7 a răspuns:

De ce fetele cred că dacă le-au întârziat menstruaţia, gata, sunt însărcinate? Când există alte zeci de cauze de la care poate surveni problema asta. De ce tot timpul se gândesc la ce e mai rău?

Răspuns: Ă, dă proaste!

| frumusyka334 a răspuns:

Nu este nici o sansa stai linistita e normal odata mai mult s odata mai putin in timp ce ati facut protejat n-are cum poate nu ai u ciclul regulat si asta e cauza stai linistitawinkingnu ai nimic e ceva normal

| MiruMlr a răspuns:

Stai linistita ca nu ai ramas, si da e posibil sa ejaculeze mai putin o data si mai mult alta data...din mom ce ati facut protejat nu ramaiwinking