| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema big grin....de cateva zile tot ma dor sanii..simt o durere la atingere a sfarcurilor si jos catre subrat, ii simt mai grei ..si am impresia ca unul e mai mare putin, am inteles ca nu e o problema pentru ca inca sunt in crestere.Mentionez ca trebuie sa imi vina menstruatia. oare asta sa fie cauza? [scuze de categorie] fundita cine ma ajuta.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Tu ai 2 "probleme" care, de fapt, NU sunt probleme, sunt nişte senzaţii absolut NORMALE!

În primul rând, durerea de sâni ( şi sfârcuri mai sensibile la atingere ) reprezintă simptome premenstruale - ele apar cu 3-7 zile înainte de venirea menstruaţiei ( mai rar şi cu 10 zile înainte ) - uneori sunt ÎNSOŢITE de alte simptome : balonare, dureri de ovare ( spate/rinichi, care nu te dor, e doar o "senzaţie", deoarece durerea de ovare "alunecă" spre aceste zone ), etc!

Apoi, e POSIBIL ca un sân să fie mai mare decât celălalt - este o situaţie DES întâlnită la fete/femei!

În general sânii NU sunt simetrici ( nu au aceeaşi mărime ) - iar uneori diferă puţin şi ca poziţie/aşezare, unul este "puţin" mai jos decât celălalt!

Şi asta NU are legătură cu faptul că eşti ( încă ) în creştere - acesta este aspectul/forma corpului tău - aşa vei fi şi peste 10 ani!

Cam asta ar fi...

3 răspunsuri:
| zeldaxlove64 a răspuns:

Dap.astea sunt semnele dinainte de menstruatie

| DmxSDoG a răspuns:

Dupa mine nu cred ca este o problema. ar trebui sa vorbesti cu mama ta. va sti mai multe si te poate ajuta.

| DanielaGabriela a răspuns:

Durerea asta o mai am si eu din cand in cand si poate fi impartita in doua mari categorii, in functie de perioadele lunii: ciclica sau non-ciclica (atipica).
Durerea ciclica este cel mai des intalnita, fiind determinata de modificarile hormonale lunare. Disconfortul este resimtit ca o greutate sau o durere ce iradiaza in axila si de-a lungul bratului. Durerea este mai puternica inaintea menstruatiei si se amelioreaza la sfarsitul acesteia. Acest tip de durere apare mai ales la femeile tinere si dispare la menopauza.
Durerea non-ciclica este mai des intalnita in randul femeilor intre 40 si 50 de ani.[deci nu ai treaba cu asa ceva ]. Incearca sa porti un sutien care sa iti sustina sanii pentru a nu ii mai simtii greiwinking. Sper ca m-ai inteles in mare parte big grin kiss. Pup!