| Florentinaaaaaaaa a întrebat:

Din ce cauza dor sânii? Parca imi sunt mai tari puțin si ma dor. Am o durere la nivelul sfârcurilor si in părți. După ce am avut contact sexual au început sa ma doară. Menstruația trebuia să-mi vina pe 20, sa fie din cauza asta? Sau e un simptom al sarcinii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea la nivelul sanilor se produce de obicei dintr-o cauza sau un motiv "normal" care se datoreaza faptului ca sunt in perioada in care se manifesta procesul cresterii acestora in volum ceea ce provoaca intinderea exagerata a pielii care le acopera. Insa durerea poate sa se produca si din alte motive/cauze care variaza de la caz la caz. De regula durerea la nivelul sanilor poate reprezenta una dintre frecventele simptome de natrura premenstruala si in acest caz poate sa se manifeste cu cateva zile inainte de a incepe eliminarea menstrei. Numarul de zile nu este stabil/fix putand sa difere destul de mult de la 2-3 zile de obicei la chiar si 5-7 zile in cazuri foarte rare, fiindca organismul femeilor difera de la o femeie la alta. Nu trebuie sa fii ingrijorata deoarece aceste dureri prevestesc inceperea menstruatiei care in cazul unor mici dereglari hormonale se pot produce chiar mai devreme/repede cu cateva zile fata de data calculata/preconizata de a incepe menstruatia in acest ciclu menstrual. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai scris asa "menstruatia trebuia sa-mi vina pe 20... "
In cazul asta, daca ai avut si sex neprotejat, cel mai probabil esti insarcinata!
Fa un test de sarcina!

| Florentinaaaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

Trebuie pardon.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florentinaaaaaaaa):

Sarcina nu se manifesta imediat, simptomele apar abia dupa 3 saptamani de la ziua conceptiei, ori la tine este cu mult inainte.
Sanii dor din motive hormonale sau pur si simplu din cauza frigului.
Un test corect de sarcina ai putea face la 5 sapt de la ultimul ciclul menstrual, in cazul tau dupa 27 ianuarie.

| vocea a răspuns:

Sanii de dor fiindca iti cresc, trebuie sa ejaculeze in tine sa ramai gravida, stai calma

| DanFunie a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, incearca totusi un test de sarcina, daca iese pozitiv, atunci e clar, e de la sarcina, daca iese negativ, atunci poate sa fie un simptom de la menstruatie, sau poate ei cresc...

| ExoNightsMC a răspuns:

Probabil ca da. Sanii tai se vor marii pentru a alapta copilul sau, daca nu esti insarcinata probabil ca te doare pentru ca iti cresc.
happy Funda?

| suntetiprosti a răspuns:

Eu zic sa astepti barza in liniste