| AnonimulPerfect1998 a întrebat:

am varsta de 18 ani iar penisul meu masoara in jur de 13-15 cm. Problema mea este urmatoarea, nu imi pare prea gros, adica mie din punct de vedere nu mi se pare ca este destul de gros pentru un penis la varsta asta. Intrebarea mea este, penisul pana la ce varsta de ingroasa, sau daca este vreo sansa sa se mai ingroase?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mod normal, pe la 16 ani deja e în forma lui finală. Așa nici mie nu mi se pare gros, dar după ce am măsurat am realizat că de fapt sunt undeva în top 10% în ceea ce privește grosimea. Ce circumferință are?

| AnonimulPerfect1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai in stare erecta in jur de 10 cm, dar gen de exemplu cand te mai uiti pe un site porno si vezi acolo penisuri asa mari am impresia ca al meu e minuscul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimulPerfect1998):

10cm e într-adevăr destul de subțire, dar uite... se poate ca la tine dezvoltarea să fie puțin întârziată, și deci să ți se îngroașe curând. Pe la câți ani ți-a crescut în lungime și pe la câți ani ți-a ieșit sperma? În orice caz, nu ajută cu nimic dacă te tot gândești la asta, ci trebuie să te accepți așa cum este. Dacă vrei, poți să-mi trimiți un mesaj privat cu un număr de whatsapp sau un profil de Facebook, și putem vorbi mai mult happy

| AnonimulPerfect1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai sincer sperma mi-a iesit in jur de 14 ani, asa gen stropi transparenti iar sfarcurile tot in gen la varsta aia se intareau si ma dureau. Poate gen sa fie asa de subtire din cauza ca nu sunt nici prea gras?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimulPerfect1998):

Înseamnă că la tine dezvoltarea a început mai târziu - de obicei sperma iese undeva în jur de 11-12 ani (sau cel puțin așa a fost la mine și la alții pe care i-am întrebat). Grosimea penisului n-are nimic de-a face cu cât ești tu de gras, fiindcă pe penis nu se depune grăsime - chiar ar fi culmea ca tipii cei mai arătoși și fără grăsime s-o aibă cea mai mică laughing. Eu zic totuși să nu te mai gândești așa de mult la asta, fiindcă până la urmă cel mai mult contează cum ești tu ca și persoană, nu cât de umflați îți stau chiloții - chiar e un avantaj, nu ți se vede la fel de mult atunci când ți se scoală în public laughing.

| AnonimulPerfect1998 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, nu am un complex pe tema asta, dar am fost doar asa un pic curios, oricum eu zic ca prietena mea e satisfacuta, adica nu imi pare sa se prefaca in actul sine. Iar faza este ca eu reusesc sa ejaculez prin frecarea cu vaginul si sa si simt placerea, dupa cum am observat eu si ea la fel, iar prezervativul sta foarte bine pe penis. Mersi oricum pentru timpul acordat si pentru parerea ta.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu stii sa masori corect, pentru ca 13-15 cm este o masura foarte "labartata", deci ori este 13 ori 15?
O masuratoare corecta se face cand penisul este in erectie, punandu-se rigla PESTE penis, cu numaratoarea de la baza.
Intr-adevar, problema este grosimea penisului!
In orice caz, penisul nu se ingroasa sau mareste peste noapte, el creste odata cu tine, pana pe la 18-20 de ani.

| Emilian65 a răspuns:

13-15 cm masoara in lungime sau in grosime?

| AnonimulPerfect1998 explică (pentru Emilian65):

13-15 Se masoara in lungime.

| ValentinGeorge a răspuns:

Incearca exercitii de jelquing

| minrest a răspuns (pentru ValentinGeorge):

Esti sigur? Dimensiunile penisului nu pot fi modificate, sunt determinate genetic ca si dimesiunile mainilor sau picioarelor. Chiar daca tu nu iti dai seama ce rau poti face cu acest raspuns gresit (am observat ca ai o mare problema cu responsabilitatea), este bine sa raspunzi numai can stii.

| ValentinGeorge a răspuns (pentru minrest):

Si muschii sunt determinati genetic, de ce sa mergi la sala, nu?

| minrest a răspuns (pentru ValentinGeorge):

Asta este o analogie falsa, care nu respecta regulile unei analogii. Penisul functioneaza altfel, are doi corpi cavernosi si unul spongios care se umplu cu sange la capacitate. Nu ai ce sa antrenezi la asta. Ciudat ca nu stii atata lucru.