| Alex2526 a întrebat:

cand am penisul culcatsi trag de capul sau este fara ata, adica este gol, nu mai e pielea pe el si cand il am in erectie e ca la virgin, ce pot face sa ma dezvirginez?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care penisul este perfect sanatos si functional, decalotarea (belirea) in stare erecta (sculata) se produce incepand de la varsta de 5-7 ani. Insa in cazul tau, fiindca atunci cant penisul intra in erectie (este sculata) si nu poate fi decalotat (belit) de acea piele care o acopera adica de preput, inseamna ca penisul este afectat de FIMOZA intr-un anumit grad ce poate fi determinat de medicul de familie, dar cel mai sigur si mai precis de medicul urolog. Doar medicul urolog este cel care poate stabili gradul de afectare pe scara de la 1 la 4, si in functie de gradul de afectare poate stabili modul prin care se poate interveni pentru a indeparta sau trata afectiunea. Cu un penis afectat de fimoza nu se poate intretine o viata sexuala normala fiindca intotdeauna va crea probleme care uneori pot deveni chiar foarte mari, mai ales in momentul in care vei ajunge in situatia de a intretine contacte sexuale. Lasand teama de o parte precum si rusinea nejustificata, ar fi indicat sa fii consultat de un medic urolog deoarece cu cat se rezolva problema mai devreme cu atat rezultatul obtinut va fi mai bun. Dezvirginarea baietilor se produce numai in momentul in care penisul este introdus (bagat) in vaginul unei fete/femei. Multa sanatate!

| Alex2526 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai daca sunt in stadiu asta cand fac sex se face cum trebuie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alex2526):

NU. Fimoza nu trece de la sine. Se poate rezolva prin operatie chirurgicala daca gradul de afectare este de 3 sau 4, dar in cazul tau fiindca este probabil de gradul 1 sau 2, se poate rezolva prin niste exercitii folosite in metoda Beauge de largire a deschiderii preputiului. Dar acest lucru il poate decide doar medicul urolog.