| Claudiu1009 a întrebat:

Cat de eficientă este pastila de a doua zi? Ma refer cat la % își face efectul? Menționez ca s-a luat Escapele

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita cu 1-2 zile inainte de ziua/data in care urma sa se produca OVULATIA, atunci eficienta ei va fi maxima. Daca pastila Escapelle este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, sex neglijent) eficienta este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat :
- In termenul de 0 - 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49 - 72 ore - are o eficacitate de 58%.
Posibilitatea de a nu se elimina sarcina si aceasta sa ramana in continuare, poate sa se produca doar in cazul in care sarcina exista, deja era formata in momentul administrarii pastilei contraceptive. In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei contraceptive de a 5-a zi denumita EllaOne insa aceasta se elibereaza (sau asa ar fi normal) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Multa Sanatate!

| Claudiu1009 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Pastila a fost administrata de la o ora de la producerea actului sexual

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi are o eficienta de 95%, depinzand direct de corpul femeii si de momentul cand esti luata.

| gabriielaaa a răspuns:

Cucat mai repede loata cu atat mai bine un procet de 80% cred am loat doar o data.